Yatırım yapmaya başla!

Küresel Hisse Piyasaları Yedi Günlük Bir Kazanım Çizgisi Yakaladı

Dünya hisse piyasaları bugün yedi günlük bir kazanım çizgisi yakaladı ve ticaret müzakereleri ile ABD TÜFE'si izlendi.
Küresel Hisse Piyasaları Yedi Günlük Bir Kazanım Çizgisi Yakaladı

Dünya hisse piyasaları, yedi günlük bir kazanım çizgisi kaydetti. Beyaz Saray Çin ile ticaret müzakerelerinde sert bir görünüm oluştururken, ABD’de enflasyondaki bariz bir artış da faiz oranlarında erken bir düşüşe neden oldu. Avrupa’nın ana pazarları ve Wall Street vadelileri, Asya’yı daha düşük bir seviyeden takip etti.

Londra’nın FTSE’si, Frankfurt’un DAX’ı ve Paris’in CAC40’ı Haziran başından beri yüzde 4 kazanım sonrası düzeltmeye gitti.

Avrupa Endeksleri DüzeltmeEndeksleri yüzde 0,4 ila 0,8 arasında bir düşüş kaydederken, referans devlet tahvili, ihtiyatlı tahvil iade edilirken yükseldi. Dolar ise ABD TÜFE’sinin yüzde 0,1 oranındaki kazancı ve yatırımcıların mali krizden bu yana ilk FED kurundaki bahis oranlarını artırmasıyla 11 haftanın en düşük seviyesine indi.

Saxo Bank’ın FX Stratejisi Başkanı John Hardy, “Gelecek haftaki FOMC toplantısına kadar çok gergin bir bekleyiş içinde olduğumuzu düşünüyorum. FED’in nereye gideceği konusunda pazarları agresif bir pozisyona soktunuz ve herkes rehberlik açısından fiyatlandırıldığı kadar teslim etmeye hazır olup olmadıklarını merak ediyor,” dedi.

Çin enflasyonu da karışık geldi ve domuz eti fiyatları nedeniyle yüzde 2,7’lik bir yüksek seviyeye ulaştığını gösterdi.

Çin Enflasyonu Hızlı YükseldiYiyecek hariç enflasyon sadece yüzde 1,6 artarken, araç satışları da şimdiye kadarki en kötü düşüşünü gösterdi. Bu konuda daha fazla teşvik için çok fazla alan önerildi. MSCI’nın Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisse endeksi, iki günlük kazanımların ardından ve Wall Street’in son rallisini bırakmasından sonra yüzde 0,6 düştü.

Japonya’nın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,3 düştü ve Şanghay blue chip’leri, bir gün önceki bir sıçramanın ardından yüzde 0,7 düşüş kaydetti. Hong Hong’un Hang Seng endeksi, göstericilerin Çin’in yargılanmak üzere Çin’e gönderilmesine olanak tanıyan bir tasarıyı protesto etmek için devlet dairelerinin yanındaki yollara baskın düzenlediği için yüzde 1,7 değer kaybetti.

Hong Kong’da Ample Finance Grubu direktörü Alex Wong, benzer bir durumun geçmişte kısa bir süre yaşandığını söyledi.

Hong Kong ProtestolarıWong, “Bu kez insanlar, ABD’nin bu tür haberlere nasıl tepki verdiğine bakacak. ABD’nin Hong Kong ve Çin’e yönelik tutumu da aynı değil,” dedi.

Başkan Donald Trump dün, Çin ile bir ticaret anlaşmasını, Pekin’in belirlemediği dört ya da beş önemli nokta kabul etmediği sürece ilerlemeye ilgisinin olmadığını söyledi. FED oranlarının çok yüksek olduğunu belirtti. FED politika yapıcıları, 18-19 Haziran tarihlerinde ticaret gerilimlerinin artması, ABD’deki büyümenin yavaşlaması ve 2019 yılı sonuna kadar en az iki orandaki indirimlerle fiyatlanmasına yol açan keskin bir düşüşe karşı buluşacaklar.

Vadeli işlemler, Temmuz ayı başına kadar yüzde 80 oranında bir faiz indirimine işaret etmeye başladı.

Vadeli İşlemler İndirime İşaret EdiyorTrump, Euro ve diğer para birimlerinin dolara karşı devalüe edildiğini tweetleyerek, ABD’ye büyük dezavantaj olarak yansıdığını vurguladı. Euro son üç ayın en yüksek seviyesi olan 1,1347 doların hemen gerisinde seyrediyor. EUR/USD paritesi, TSİ 17:00 sularında yüzde 0,1 oranında ekside seyrederek 1,1314 dolardan alıcı buluyor. USD/JPY ise yüzde 0,06 ekside 108,45 yenden işlem görüyor.

Deutche Bank G10 FX stratejisinin küresel başkanı Alan Ruskin, “Trump’ın USD’ye ilişkin tweetleri gelecek seçim yılında çok daha kalıcı bir etkiye sahip olma potansiyeline sahip. Küresel koşullar, rengarenk bir döviz savaşı veya yarışı için tanımlanmış olanlar için güzel bir şekilde belirlendi,” dedi.

Türk lirası, TCMB’nin faiz oranlarını sabit tutma kararının ardından bir miktar değerlendi ve kur, 5,7888 liradan işlem görmeye başladı.

TL TCMB ile DeğerlendiDolar kuru, sabahki işlemlere 5,80 liranın altından başladıktan bir süre sonra yükselişe geçti ve 5,80 liranın üstünden işlem gördü. TCMB’nin faizleri sabit tutmasının ardından 5,7683 liraya kadar gerileyen kur, bir miktar toparlanarak yüzde 0,14 oranında ekside seyretti ve 5,7886 liradan alıcı buldu. Ons altın ise 14 ayın en yüksek seviyesinden tutundu.

Küresel ekonomik yavaşlama kaygısı endişesi, OPEC ve müttefiklerini arz sınırlarını uzatacakları beklentilerini dengelemekle birlikte petrol fiyatları yüzde 2’nin üzerinde düşüş gösterdi. Hedge fon yöneticileri, artan ekonomik korkuların ortasında, 2018 sonundan bu yana en hızlı şekilde yükselen petrol pozisyonlarını tasfiye ediyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum