Yatırım yapmaya başla!

Ünlü Fon Yöneticisinden Küresel “Goldilocks” Koşullarına Dikkat Çeken Yorum

Mark Phelps, bu yıl Goldilocks'un oldukça hızlı bir şekilde büyüdüğüne dikkat çekti ve mevcut küresel koşulları değerlendirdi. İşte detaylar;
Ünlü Fon Yöneticisinden Küresel “Goldilocks” Koşullarına Dikkat Çeken Yorum

Goldilocks pazarı; hisse senedi fiyatlarını desteklemek için doğru hızda büyüyen ama enflasyonda önemli bir artış yaratacak kadar güçlü olmayan bir ekonomiye işaret eder. Evcut koşulları değerlendiren uzmanlar ise şu sıra Goldilocks’un artışına dikkat çekiyor. Alliance Bernstein küresel hisse senetlerinden sorumlu başkanı Mark Phelps, Goldilocks’un bu yıl hızlı bir şekilde yaşandığına dikkat çekti ve hisse senetlerinin hala yüksek seyrettiğini dile getirdi.

Mark Phelps’in CNBC’ye gönderdiği bir mailde, Goldilock’un hızlı bir şekilde yaşandığına dikkat çeken notlar bulunuyordu.

Mark Phelps Goldilocks'a İşaret Etti

Squawk Box Europe programında konuşan Phelps, 2018 yılının başından bu yana dünya genelinde ekonomik aktivitelerin arttığını söyledi. Şirket gelirlerinin daha güçlü olması için önemli katalizörlerin varlığından bahsetti. Bu durumun ise küresel ekonominin merkez bankaların dikkatini çeken bir senaryo yaratabileceğini ve faiz oranlarına odaklanılmasına neden olabileceğini söyledi.

Ülkelerde enflasyona yönelik korkuların başladığı biliniyor ve faiz oranları yeniden gözden geçiriliyor.

Enflasyon Korkuları Başladı

Bu haftanın başında Dallas FED Başkanı Robert Kaplan; ABD’de yükselen faiz oranlarının, ülke ekonomisindeki ilerlemenin devam etmesi için en iyi şans olduğunu söylemişti. Bu kapsamda Kaplan, FED’in 2018’de 3 faiz artırımı yapmasını öngörüyor. Piyasalar ise vadeli işlem piyasalarında pozisyon oluşturarak, Mart ayı faiz oranlarının artırılacağına karar vermiş durumda.

CME’nin FedWatch verilerine göre; Eylül ayında 3. bir faiz artışının yapılabileceğine dair sinyalleri alınıyor.

CME'nin FedWatch Verileri

Benzer şekilde Avrupa Merkez Bankası’nın Perşembe günü gerçekleşen toplantısında faiz oranları değiştirilmedi; ama tahvil alım programının büyüklüğüne ve süresine dair “gerekirse artırılabilir” yönünde karar verildi. Bu beklenti ise merkez bankasının yakın zamanda Euro Bölgesi’ndeki para politikasını normalleştirilebileceği yönünde yorumlandı.

Phelps, geçen ay piyasalarda yaşanan çılgınlığın “enflasyon korkusunu” tetiklediğini de düşündüğünden bahsetti.

Piyasalardaki Çılgınlık Enflasyon Korkusunu Tetikledi

Her ne kadar yükselen enflasyonun ekonomik güç için en büyük risk olduğu düşünülse de Goldilocks pazarı, uzmanların endişelerini yansıtıyor. Ayrıca bu yıl enflasyon korkusunun geçeceği düşünceleri hakim olmaya başladı. Goldman Sachs ise Goldilocks için zamanın tükendiğini düşünürken, hisse senetlerinin bu yıl riskli olacaklarını öngörüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum