Yatırım yapmaya başla!

Küresel Gıda Fiyatları Nisan’da %1,5 Artarak Son Bir Yılın En Yükseğini Gördü

FAO Küresel Gıda Fiyatları Endeksi’ne göre, gıda fiyatları Nisan’da aylık bazda %1,5 oranında artarak son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Küresel Gıda Fiyatları Nisan’da %1,5 Artarak Son Bir Yılın En Yükseğini Gördü

Birleşmiş Milletler (BM) Tarım ve Gıda Örgütü (FAO), Nisan ayına ilişkin fiyat değişimlerini yayımladı. Küresel Gıda Fiyatları Endeksi Nisan 2019 döneminde aylık bazda %1,5 oranında artarak, son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bir önceki ay 167,5 olan endeks, bu değişimin ardından 170,1 seviyesine çıkmış oldu. Endeksi yukarı çeken en önemli kalemler ise et ve süt fiyatlarındaki artış olarak açıklandı.

FAO Gıda Fiyat Endeksi’ne göre küresel gıda fiyatları Nisan’da son bir yılın en yükseğini gördü.

FAO Gıda Fiyat EndeksiFAO Süt Fiyat Endeksi’nde bir önceki aya göre %5,2 oranında artış olurken, üst üste dört aydır devam eden fiyat artışının Okyanusya’daki kurak havaya bağlı arz endişeleriyle birlikte küresel ithalat talebinin baskısından kaynakladığı ifade edildi.

FAO Et Fiyat Endeksi’nde %3 artış olan dönemde, sığır, kümes hayvanları ve küçükbaş hayvan eti fiyatları sabitendi. Endekste genel olarak izlenen artış Çin’de Afrika Domuz Ateşi adındaki hastalığın hızla yayılmasına bağlı olarak ithalat talebindeki yoğunluktan kaynaklandı.

Üretim beklentilerinin pozitif olmasına bağlı olarak FAO Tahıl Fiyat Endeksi aylık bazda %2,8 oranında geriledi.

FAO Tahıl Fiyat EndeksiRaporun tahıl sektöründeki gelişmelerinin yer aldığı kısımda, küresel tahıl üretiminin bu yıl 2 milyar 727 milyon tonluk yeni bir rekor seviyeye ulaştığı bilgisine yer verildi. Bir önceki yıla kıyasla %2,7’lik artış olan tahıl üretiminde, 2020 yılında %1,5 oranında daha artış olması öngörüldü.

Hayvan yemi ve endüstriyel kullanımlar için iri taneli tahıllara olan talebin daha da güçlenmesinin beklendiği, buğday fiyatlarının baskı altında kalmasının muhtemel olduğu aktarıldı.

FAO Şeker Fiyat Endeksi Nisan ayında, bir önceki aya göre %0,8 oranında artış gösterdi.

FAO Şeker Fiyat EndeksiSöz konusu artışın büyük oranda ham petrol fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak gerçekleştiği belirtildi. Daha yüksek enerji fiyatlarının yerel satış için etanol üretmek amacıyla Brezilya’da şeker kamışı kullanımını teşvik ettiği yorumlandı. Son olarak endekste yer alan at kalemlerden FAO Bitkisel Yağ Endeksi’nde de %0,9’luk artış olduğunu görmekteyiz. Soya yağı fiyatlarının ABD’de biyodizel ve gıda sektörlerinden gelen güçlü talebin etkisiyle yükseldiği kaydedildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum