Yatırım yapmaya başla!

Küresel Gıda Fiyatları Gerilerken, Domates Daha da Zamlanacak!

Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Küresel Gıda Fiyatları Endeksi düşüşe geçerken, zam şampiyonu olan domatesin daha da yükseleceği söylendi. İşte detaylar;
Küresel Gıda Fiyatları Gerilerken, Domates Daha da Zamlanacak!

Hafta ortasında açıklanan enflasyon verilerine göre; Eylül ayının zam şampiyonu domates oldu. Eylül ayında en yüksek fiyat artışı yüzde 35,30 ile domateste görüldü. Enflasyon verileri ise hem aylık hem yıllık bazda beklentilerin çok üzerinde geldi. ÜFE’nin TÜFE’ye göre daha hızlı artması ise zamların henüz gelmemiş olduğunu gösterdi. FAO’nun Küresel Gıda Fiyatları Endeksi ise Eylül’de düşüşe işaret etti.

Temel ürünlerdeki arzların güçlü olması nedeniyle küresel gıda fiyatları Eylül ayında düşüş kaydetti.

Küresel Gıda Fiyatları Eylül'de Düştü

Birleşmiş Milletler (BM) Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Küresel Gıda Fiyatları Endeksi, Eylül’de Ağustos ayına göre yüzde 1,4 oranında düşüş kaydetti. 2017 yılının Eylül ayına göre de yüzde 7,4 oranında geriledi. FAO Hububat Fiyat Endeksi, ABD’deki yüksek mahsul beklentilerinin ihracat fiyatlarını düşürdüğü beklentisiyle mısır önderliğinde yüzde 2,8 düşüş kaydetti.

Uluslararası pirinç ve buğday fiyatları ay boyunca düşerken, bitkisel yağlar endeksi son 3 yılın en düşük seviyesine işaret etti.

Buğday ve Pirinç Fiyatları Düştü

FAO Bitkisel Yağ Fiyatları Endeksi, sekizinci ayında da düşüş trendini sürdürdü ve yüzde 2,3 oranındaki gerileme ise 3 yılın en düşük seviyesine iulaştı. Palm yağı fiyatlarında da keskin düşüş gözlendi. FAO Süt Ürünleri Endeksi ise Eylül ayında gerilemeye devam etti. Buna göre yüzde 2,4 oranında düşerek, Eylül ayında da azalmaya işaret etti. Et Fiyatları Endeksi ise Ağustos ayında revize edilen değerinin altında.

FAO Şeker Fiyat Endeksi ise Ağustos ayına göre yüzde 2,6 oranında artış gösterirken, 2017 Eylül verisinin yüzde 21 altında seyrediyor.

FAO Şeker Fiyat Endeksi Yüzde 2,6 Arttı

Örgütün, Tahıl Arz ve Talep Raporu‘na göre 2018 yılındaki küresel tahıl üretimine ilişkin tahminler, 2017 yılının en yüksek seviyesinin yüzde 2,4 oranında altında seyrediyor. Bu seviye ise 2 milyar 591 milyon ton seviyesinde. Avustralya ve Kanada’da azalan yağışların buğday verimini düşürmesi bekleniyor. Ayrıca Cezayir ve Rusya Federasyonu’ndaki yüksek verimin söz konusu düşüşleri dengeleyeceği tahmin ediliyor.

Mısır üretiminde ABD ikinci en yüksek seviyeye ulaşırken, Rusya’da aşağı yönlü revizyon yaşandı ve bu şekilde dengelenmenin olacağı tahmin ediliyor. Rapora göre küresel pirinç üretiminin yüzde 1,3 oranında artması bekleniyor. Türkiye’de gıda fiyatlarının yükseliş trendinde olması ise bu verilere ek olarak dikkat çekiyor. Gıda enflasyonu aylık bazda yüzde 6,4 oranında yükselirken, yıllık bazda yüzde 27,7 seviyesine yükseldi. Bu veriler ışığında Türkiye’de gıda fiyatları küresel fiyatlarının yüzde 35 üzerinde artıyor.

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Derneği (SERA-BİR) Başkanı Müslüm Yanmaz domates fiyatlarında görülen artışın nedenlerini sıraladı.

Domates Yükselişinin Nedeni

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat’ın sorularını yanıtlayan Yanmaz, domatesin fiyatındaki artışın ilk nedeni olarak tarla domatesinin sezonu erken kapaması olarak açıkladı. Bunun ana nesen ise hastalıklar ve özellikle Tuta Absoluta denen zararlının tüm açık alan ve yazlık seralarda büyük kayıplar yaşatması olarak belirtildi. Diğer nedenleri ise “girdi maliyetleri son 2 ayda aşırı yükseldi, döviz kuru artışıyla ihracat olanakları genişledi, serada üretilen domateslerin ilk hasadı Kasım ayının ilk haftasında başlayacak,” şeklinde sıralandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum