Yatırım yapmaya başla!

Küresel Gıda Fiyatları Kasım’da Yıllık Bazda %9,5 Artarak 177,2’ye Çıktı!

2019 yılının Kasım ayında küresel gıda fiyatlarında Ekim'e göre %2,7 ve 2018 yılının aynı dönemine kıyasla %9,5 artış kaydedildi.
Küresel Gıda Fiyatları Kasım’da Yıllık Bazda %9,5 Artarak 177,2’ye Çıktı!

İtalya merkezli Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), dünya genelinde açlığın önüne geçmek ve insanların beslenme şartlarını iyileştirmek amacıyla faaliyetlerini yürütüyor. Kurum tarafından açıklanan verilerden edinilen bilgiye göre bu yılın Kasım ayında küresel gıda fiyat endeksinde artış gözlendi.

Veriler, küresel gıda fiyatlarının yılın 11. ayında bir önceki ay olan Ekim’e kıyasla %2,7 artığını gösterirken; 2018 yılının aynı ayına kıyasla %9,5 artış kaydedildiğini ortaya koydu. Böylelikle değer 177,2’ye çıktı.

Kurumdan gelen açıklama bitkisel yağ fiyat endeksinde artış görülmesi palm yağı fiyat kotasyonlarının küresel anlamda güçlenen ithalat talebiyle artması, biyodizel kullanımının gittikçe yaygınlaşması ve 2020 yılında meydana gelebilecek arz eksikliği gibi çeşitli faktörlere bağlandı. Bitkisel yağ fiyatlarında artış aylık bazda %10,4 olarak ölçüldü. Aynı dönemde kanola ve soya yağı fiyatları da yükseldi.

Bu yıl Kasım’da et fiyat endeksinde de Ekim’e kıyasla %4,6 artış olduğu saptandı.

Kasım'da Et Fiyat Endeksi ArttıÖzellikle Çin’den yılbaşı kutlamaları öncesinde gelen güçlü ithalat talebi, sığır ve diğer küçükbaş hayvan fiyat kotasyonlarının yükselmesine sebep oldu ve bu grup fiyatı en fazla yükselen kotasyonlar olarak kaydedildi.

Şeker fiyatı endeksi de aylık bazda %1,9 arttı. Tahıl fiyat endeksinde bahsedilen dönemde bir önceki aya göre %1,2 düşüş tespit edildi. Arjantin ve Brezilya’daki pirinç fiyatlarında herhangi bir değişim olmazken, ABD’nin mısır ihracatı fiyatlardaki bastırıcı güç neticesinde düşüş gösterdi.

Diğer temel besinlerden süt fiyat endeksi ise bu dönemde arttı.

Süt Fiyat Endeksi ArttıArtışta Avrupa’da mevsimsel etkilerden kaynaklı olarak süt üretiminde düşüş görülmesi etkin rol oynadı. Ayrıca süte olan küresel talebin oldukça ısrarlı olması bir diğer etkendi.

Öte yandan gıda fiyatlarının küresel bazda artması, gelişen ülkelerdeki yaşam koşullarını zorlaştırıyor. Bu durum ciddi bir tehdit için sinyalleri akıllara getirirken, vatandaşlar yüksek fiyatlardan şikayet ediyor. Fiyatlardaki artışlardan gelişen ve gelişmekte olan ülkeler daha fazla etkileniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum