Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Enflasyon Şimdi de Bu Tehditle Karşı Karşıya

Yemen'deki Husilerin saldırıları, küresel ticaretin yüzde 12'sinin gerçekleştiği Süveyş Kanalı'ndan geçişleri aksatırken, uzmanlar bunun enflasyonu yükselteceğini söyledi.
Küresel Enflasyon Şimdi de Bu Tehditle Karşı Karşıya
HABER GİRİŞ

Son yıllarda pandemiydi, savaşlardı derken tüm dünya sürekli bir kaosla mücadele etmek zorunda kaldı. Merkez bankaları yüksek enflasyonla mücadele etmek için ciddi adımlar atarken, iki yıl sonunda bunun sonucu alınmaya başlandı. Fakat şimdi de nakliye rotalarındaki saldırılar yeni bir tehdit oluşturuyor.

Japonya’da denizcilik firmaları, Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’den son dönem ticari gemilere yönelik artırdığı saldırılar sonrası rotalarını değiştiriyor. Saldırıların, merkez bankalarının sıkılaştırma politikalarını bitirmeye hazırlandığı dönemde küresel enflasyon için yeni bir risk oluşturabileceğine dikkat çekiliyor.

Geçtiğimiz haftalarda, Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’den geçen ticari gemilere yönelik saldırıları artmaya başladı. Bunun üzerine dünyanın önde gelen küresel nakliye firmaları rotalarını yeniden çizmek ve daha uzun güzergahlara yönelmek zorunda kaldı.

Saldırılar Deniz Ticaretini Sekteye Uğrattı

Kaynaklara göre uluslararası ticaretin yaklaşık yüzde 10’u, bazı kaynaklara göre ise yaklaşık yüzde 15’i Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor. Bu nedenle saldırılar küresel deniz ticaretini sekteye uğratmaya başladı.

Gemilerin seyahat sürelerinin uzaması maliyetleri de artırırken, bunun enflasyon için önemli bir tehdit kaynağı olduğuna dikkat çekiliyor. North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde profesör Rob Handfield, bu durumun devam etmesi halinde artan nakliye maliyetlerinin ürün fiyatlarına yansıyacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Açıklamasında, “Tam da enflasyonun kontrol altına alınabildiği bu dönemde, umarım bunlar enflasyonda yeniden önemli bir yükselişe neden olmaz” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.