Paylaşım
in G+

Küresel Endeksler 3 Trilyon Dolar Kaybetti


 

2015'in son günleri yaşanırken piyasalardaki yıllık kar ve zararlar netleşmeye başladı. Piyasa değeri 66 trilyon dolar olan küresel endeksler 63 trilyon dolara geriledi. Aradaki 3 trilyon dolarlık kaybın ise Çin ekonomisindeki yavaşlamanın etkisi olduğu düşünülüyor.

Hiç kuşkusuz 2015 yılı ekonomi anlamında değerlendirildiğinde tüm dünya için sıkıntılı geçti. İflaslar, savaşlar, terör olayları ve daha birçok faktör ülkelerin ekonomilerine darbe vurdu. Yılın ilk altı ayında genel olarak Yunanistan’daki gelişmeler izlendi. Syriza başkanlığında yeni hükümet kuruldu ve kısmen de olsa kemer sıkma politikasına geçiş yapıldı. Öte yandan Yunanistan eski Maliye Bakanı Yannis Varoufakis ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schauble arasında haftalarca süren ve gündemi işgal eden bir çekişme oldu.

Yılın diğer altı aylık döneminde ise dünyanın ikinci en büyük ekonomisi olan Çin’deki büyümenin yavaşlaması devreye girdi. Haziran ve Ağustos aylarında yaşanan küresel endeks çöküşlerinde büyük ölçüde Çin ekonomisindeki bu durumun etkisi oldu.

İlginizi Çekebilir:
2015 Yılının En Zengin 15 Milyarderi

2015 yılının bittiği şu günlerde ise gerek Çin ekonomisindeki durağanlığın, gerek doların güçlü seyrinin yılın başından bu yana küresel endekslerde 3 trilyon dolarlık bir kayba sebep olduğu ortaya çıktı. Göz ardı edilmemesi gereken bir durum da petrol fiyatlarındaki düşüş oldu. Petrol fiyatlarının son 11 yılın en düşük seviyesine gelmesi uluslararası piyasalarda olumsuz etki yarattı ve petrol ihraç eden ülkeler bu durumdan en çok payını alanlar oldu.

Bu yıl içerisinde gerçekleşen ve piyasaları etkileyen diğer bir olay ise, FED’in 16 Aralık’ta aldığı faiz artırım kararı oldu. FED’in 2006 yılından bu yana ilk kez gerçekleştirdiği faiz artırma kararı, bol para politikalarının da sonunun geldiğini ifade ediyor.

Bloomberg tarafından hazırlanan “Milyarderler Listesi”ne göre, 4.1 trilyon dolar olan dünyanın en zengin 400 milyarderinin toplam serveti 200 milyar dolar azaldı ve 3.9 trilyon dolara indi. Dünyanın en zengin isimlerinden olan Meksikalı iş adamı Carlos Slim Helu ise 2015 yılında 19.6 milyar dolar kaybetti.

2015 yılını zararla kapatan diğer bir isim ise Warren Buffett oldu. Süper zenginler dünyasının en babacan isimlerinden olan Warren Buffet’in serveti bu yıl toplamda 11.3 milyar dolar geriledi.

Bu kadar kayıp veren isimden sonra haberimizi 2015 yılını baş döndürücü bir kazançla kapatan bir isimle noktalayalım. Zara, Pull & Bear ve Bershka gibi markaların sahibi İspanyol Amancio Ortega, 12.1 milyar dolar olan servetini 2015 yılı boyunca 73.2 milyar dolara çıkardı.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı