Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Endeksler ABD Çin Gündemine Hassasiyetini Teyit Ederken, GBP Güçleniyor!

Küresel ticari gerilimlere hassasiyeti yüksek olan global endekslerde düşüşler görülürken, Brexit gündemindeki gelişmeler GBP ve İngiliz varlıklarına değerlenme getirdi.
Küresel Endeksler ABD Çin Gündemine Hassasiyetini Teyit Ederken, GBP Güçleniyor!
Yorum

Küresel hisse senedi piyasaları Salı günü düşüş kaydederek, haftanın başında kaydedilen kazanımların bir kısmını iade ve yatırımcılar ABD ile Çin arasındaki ticari görüşmelerden daha fazla netlik bekledi.

Stoxx Europe 600, ticaretin açılış dakikalarında %0.5 oranında gerilemişti, endeks anlık verisinde ise %0.14 kayıp göstermekte. Ticari işlemlerdeki zayıflık ve satıcılı geçen duruş kayıpların kaynağı olarak değerlendirilebilir. Fransız otomobil üreticisinin kazancına karşılık ters orantılı işlemler (-%1.0) ve ABD pazarına yeniden girmesiyle yaptığı açıklamada, otomobil ve parça sektörü Pazartesi günkü kazanımlarını tersine çeviren neden olarak görüldü.

İngiltere’nin FTSE 100 endeksi emsallerinden daha iyi bir performans sergileyerek, İngiliz sterlini hem dolar hem de euro karşısında %0.3 değer kazandı. Bu, İngiltere’nin önde gelen muhalefet partisinin, ülkenin Avrupa Birliği’nden planlanan ayrılışına ilişkin ikinci bir referanduma verdiği desteği işaret etti. Yerel basında takip ettiğimiz gelişmelerde, Başbakan Theresa May’in Salı günü kabinesiyle bir araya geldiğinde, anlaşmasız bir şekilde bloğu terk etmeyi önermeyi planladığını bildirdi.

GBP’de Güçlenme Bekleniyor

MUFG’den Lee Hardman, Pound’un Brexit’ten kaçınılması konusunda iyimser olma eğilimi üzerine primlenmeye yol açtığı, yakın vadede daha güçlü bir ayak üzerinde işlem yapmaya devam etmesini beklediklerini ifade etti.

Avrupa’da hafif satış, Şangay Kompozit Endeksi ve Hong Kong’un Hang Seng kriterinin % 0,7’ye düştüğü Asya işlemlerine paraleldi. Ülkenin bankacılık düzenleyicisi Pazartesi günü, ülkenin bankalarının yüksek kredi riski taşıyan özel şirketlere borç vermeyi artırması gerektiğini söyledikten sonra, Çin bankaları endekslerine ağırlık verdi.

Asya piyasaları düşerken pek çok bölgesel piyasa, Başkan Trump’ın Pazartesi günü Çin malları için ithalat vergilerini yükseltmeyi erteleyeceğini yineledikten sonra bu hafta boyunca yüksek kalma işareti veriyor.

ABD Vadelilerinden Negatif Sinyal

Vadeli işlemler, ABD hisse senetlerini açılışta düşüş tarafında gösteriyor. S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average %0,3 oranındaki sabah değer kaybını koruyor. ABD yatırımcıları, açılış zilinden önce Home Depot ve Macy’nin kurumsal kazanımlarının yanı sıra tüketici güveni de dahil olmak üzere bir çok ekonomik göstergeye dikkat ediyor.

Ticaret gelişmeleri önümüzdeki günlerde pazar için önemli bir itici güç olmaya devam edebilir. Yatırımcıların öncelikle ticaret cephesinde gerçekleşen şeyleri doğrudan fiyatladığı bir kez daha teyit edildi.

Fed’in daha yumuşak bir faiz oranı görünümü, 2019’da şu ana kadar tüccarların endişelerini hafifletti ve piyasalar o zamandan bu yana sıfır oranlı artışlarla fiyatlandı. En son CME Grubu verileri, Aralık 2019 toplantısına kadar faiz oranlarının mevcut seviyelerinde veya altında kalması olasılığını %97.6 ihtimal verdi.

Yükseliş Seyrinde Beklenti Sürerkeni,  DXY Düşüşünü Koruyor

Bazı piyasa katılımcıları artışların devamını bekliyor. Bank of America’dan yapılan Şubat ayındaki bir ankete göre Merrill Lynch, katılımcıların %13’ünün 2019’da daha yüksek hareketler beklediğini, %7’sinin ise Fed’in hem 2019’da hem de 2020’de oranları yükseltebileceğini belirtti.

Gelişmeye rölatif, yatırımcılar Bay Powell’ın yaptığı açıklamalara ve Merkez Bankası’nın yılın geri kalanı için faiz oranı ve bilanço planları ile ilgili sinyalleri yakından takip edecek.

ABD Dolarını 6 ülke para birimine karşı takip eden DXY (ABD Dolar Endeksi) iki hafta önce yükseliş hareketini, geçtiğimiz hafta kazanımlarını iade ederek karşılamıştı. Dün de geri çekilme gösteren endeks bugün seriyi bozmadan devam ederken %0.08’lik kayıp ile 96,34 noktası kaydediliyor. Günlük hareket marjını 96,25 ve 96,45 seviyesinde gösteren endeks için 96,21 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalama önemli bir destek olarak değerlendirilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu