Yatırım yapmaya başla!

Küresel Ekonomiye İlişkin Tahminler Karamsarlıkta Birbiriyle Yarışıyor

Dünya ekonomisi koronavirüs kriziyle mücadele ederken, tahminler çöküşün ne kadar derin olabileceğine dair endişeleri artırıyor.
Küresel Ekonomiye İlişkin Tahminler Karamsarlıkta Birbiriyle Yarışıyor

Tüm dünyada 5 milyonun üzerinde insanı enfekte eden koronavirüs krizi, ekonomileri alt üst edip etkilerini daha da artırarak ilerliyor. Yüzde 4,8 daralan ABD gibi ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan pek çok ülke, pandemi nedeniyle rekor düşük seviyeleri görmüşken daha kötülerinin yolda olduğuna dair uyarılar geliyor.

Durum böyleyken küresel ekonominin ne kadar gerileyebileceği ve virüs bilançosunun ne derece derinleşebileceğine yönelik tahminler merak ediliyor.

Şimdiye dek yapılan tahminlerin hepsinde benzersiz seviyelere işaret edilirken gelecek tahminlerin daha da karamsar olması muhtemel görünüyor.

Örneğin IMF Başkanı Kristalina Georgieva, küresel büyümenin %3 daralacağı yönündeki Nisan görünümünün aşağı yönlü revize edilebileceğini söyledi.
IMF Küresel Büyüme %3 Daralacak
Kaynak: IMF

Kısa süre önce Handelsblatt’a konuşan IMF Başkanı, birçok ülke için gelen verilerin 2020 değerlendirmelerinin altında olduğunu belirterek bazı ekonomiler için daha olumsuz senaryoların gerçekleşebileceğini dile getirmişti.

Sonuçta birçok ülke ekonomisini yeniden açmak için kısıtlamaları gevşetse de küresel büyüme, kilitlemeler, seyahat kısıtlamaları, iş kapanışları, azalan güven gibi nedenlerden dolayı uzun süre eski haline dönemeyecek gibi duruyor. Bu hafta gelen raporlar da söz konusu gerçeğe atıfta bulunur nitelikte tahmin paylaştı.

IHS Markit, dünya ekonomisinin bu yıl yüzde 5,5 daralacağını belirterek en erken toparlanma tarihinin 2022 olduğunu öngördü.
 IHS Markit Dünya Ekonomi 2020 Yüzde 5,5 Daralacak
KAYNAK: IHS Markit

Londra merkezli finansal araştırma firması, yüzde 5,5’lik daralmanın küresel kriz sonrasında 2009’da yaşanan yüzde 1,6’lık daralmanın 3 katından fazla olduğuna dikkat çekti. Ayrıca kısa vadeli görünümün iyileşmeden önce kötüleşme olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Bu hafta küresel ekonomiye ilişkin ikinci karamsar beklenti ise Dünya Bankası’ndan geldi.

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, koronovirüs krizinin 60 milyon kadar insanı aşırı yoksulluğa sürükleyebileceğini dile getirdi.

Yoksulluğun azaltılmasında kaydedilen son ilerlemenin çoğunu silebileceğini ekledi. Yoksullukla ilgili bir diğer endişe verici tahmin de Birleşmiş Milletler’den geldi. Küresel ekonominin yüzde 3,2 daralırken 8,5 trilyon dolarlık kaybın olacağını belirten BM, salgının muhtemelen tahmini 34.3 milyon insanın 2020’de aşırı yoksulluk sınırının altına düşmesine neden olacağını kaydetmişti.

Deutsche Bank Wealth Management’ın raporu da 2020’nin ikinci yarısında umulan toparlanmanın ilk yarıdaki zararı giderecek kadar güçlü olmayacağı konusunda uyardı.

“Gelişmiş ekonomilerin çıktısının 2022 yılına kadar kriz öncesi seviyelere dönmesini beklemiyoruz” denilen rapordaki yorumlar karamsarlığı artırdı. Ekonomilerin doğal afetler gibi ani şoklardan normalde hızla geri dönerek, V şekilli toparlanmalar kaydettikleri belirtilirken virüsün farklı olduğu vurgulandı.

Bununla birlikte, bazı faktörlerin hisse senedi piyasalarını daha da yükseltmeye yardımcı olacağı ve başka yerlerde de yatırım fırsatları görüleceği söylendi.

Diğer taraftan Deutsche Bank’ın gelişmiş ekonomi yorumunu desteklercesine gelen CBO tahmini de ABD’nin ikinci çeyrekte %37,7 daralırken işsizliğin %15,1’e çıkacağını öne sürdü.

CBO ABD Reel Hasıla Tahmini
Kaynak: CBO

Önceki tahminlere bakıldığında ise karşımıza bölgenin yüzde 3,5 daralacağını öngören EBRD, Covid-19’un küresel ekonomiye 8,8 trilyon dolar maliyet çıkartabileceğini söyleyen ADB, Euro Bölgesi’nin 2020’de %7,7 daralma yaşayacağını tahmin eden AB’ninki gibi karamsarlıkta birbiriyle yarışan raporlar çıkıyor. Ve görünen o ki şimdiye dek gördüklerimizi aratacak nitelikte raporlar, yorumlar, tahminler gelmeye devam edecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum