Yatırım yapmaya başla!

Küresel Ekonomi için En Büyük Tehdit Trump mı FED mi Yoksa Gevşek Para Politikaları mı?

BlackRock Başkan Yardımcısı Philipp Hildebrand, küresel ekonomi için en büyük tehlikenin Trump’ın sürdürmeye devam ettiği Çin ticaret savaşı olduğunu açıkladı. Detaylar aşağıda;
Küresel Ekonomi için En Büyük Tehdit Trump mı FED mi Yoksa Gevşek Para Politikaları mı?

Uluslararası yatırım kuruluşu BlackRock’ın Başkan Yardımcısı Philipp Hildebrand, bugün verdiği bir demeçte çarpıcı açıklamalarda bulundu. Buna göre Philipp Hildebrand, küresel ekonomi için en büyük tehdidin Trump’ın sürdürmekte ısrarcı davrandığı Çin ticaret savaşı olduğunu vurguladı.

Federal Rezerv’in mevcut parasal sıkılaştırmasını “sağlıklı ve gerekli” sözleriyle nitelendiren Hildebrand düşüncesini; “ABD yönetiminin ticaret politikaları, bugün küresel ekonomi için en büyük riski yansıtmaktadır” sözleriyle anlattı.

Dünyanın en büyük yatırım yöneticisi BlackRock’ın üst düzey yöneticisi Hildebrand, küresel ekonomi ve Trump’ın politikalarıyla ilgili konuştu.

BlackRock’ın Başkan Yardımcısı Philipp Hildebrand Trump Yönetimi Küresel Ekonomiyi Tehdit Ediyor Fed’in şu anki kredi sıkılaştırma hızını sağlıklı ve gerekli bir süreç olarak tanımlayan Hildebrand, bunun ABD – Çin ticaret savaşından kaynaklandığını belirtti. İlaveten; küresel ekonomi için en büyük tehdidin Trump yönetiminin ticaret politikaları olduğu yönündeki açıklamalarıyla dikkat çekti.

Para politikasında sıkılaştırmaya 2015’te başlayan Fed, bu yıl oranlarını ikiye katlamıştı ve Aralık ayından önce bu ay da aynı şeyi yapmayı bekleniyordu.

BlackRock’ın Başkan Yardımcısı Philipp Hildebrand Fed'in Para Politikası Sağlıklı ve Uygun Yorumu Keza Arjantin, Brezilya ve Türkiye de dahil olmak üzere pek çok yükselen piyasa ülkesinin, Fed’in para politikasının doları artırmasıyla bu etkiyi hissettikleri vurgulandı. Hildebrand, Trump’ın küresel ekonomi için Fed Başkanı Jerome Powell’a kıyasla daha büyük bir tehdit oluşturup oluşturmadığı yönündeki soruya; “ABD yönetiminin ticaret politikalarının küresel ekonomi için günümüzün en büyük riski olduğunu söyleyebilirim” sözleriyle cevap verdi.

İlaveten, ABD Merkez Bankası’nın şu anki para stratejisinin ABD – Çin ticaret savaşının bir etkisi olduğunu vurguladı.

ABD Merkez Bankası'nın Para Politikası Ticaret Savaşından KaynaklanıyorHildebrand’ın yorumları, yatırımcıların ABD ile Çin arasındaki yükselen gerilimi izlemeye devam etmesi üzerine geldi. Zira Trump’ın Çin ürünlerine 200 milyar dolarlık ek gümrük vergisi getirmeye hazırlandığı ve bunu kamuoyu görüş bildirme süresinin Perşembe günü dolmasının hemen ardından yapacağı yönündeki haberler piyasalarda karmaşa yaratmıştı.

Bu noktada, BlackRock yöneticisinin yorumlarıyla ilgili konuşan ekonomist Daniel Lacalle; ekonomi için en büyük tehdidin ne Jerome Powell ne de Donald Trump olduğunu, en büyük tehdidin bu büyük balonları oluşturan gevşek para politikaları olduğunu dile getirdi. Fed de dahil olmak üzere yükselen piyasa ekonomilerini boş vaatlerle yanlış yönlendiren büyük merkez bankalarının suçlu olduğunu savunan Lacalle, bu açıklamalarıyla Hildebrand’ın görüşüne karşı çıktı.

Hildebrand ise ekonomiste cevaben; “merkez bankacıların hiçbiri, politikanın asla değişmeyeceğini söylememiştir. Aslında Fed, sıkılaşma konusunda son derece şeffaftı ve bu gayet tutarlı oldu.” dedi. Bununla birlikte sözlerine; “sıkılaşma nedeniyle daha zorlu bir ortama sahibiz ama bu normal” diyerek devam etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum