Yatırım yapmaya başla!

Küresel Büyüme Tahminini Düşüren OECD 4 Temel Riski Açıkladı!

Türkiye için 2019 yılı büyüme tahminini % 4.9'dan % 0.5'e çeken OECD, küresel ekonomide durgunluk dönemine gidildiğini açıkladı. Detaylar şöyle;
Küresel Büyüme Tahminini Düşüren OECD 4 Temel Riski Açıkladı!

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı) baş ekonomisti Laurence Boone, dünya ekonomisinin büyüme sonrasında durgunluk dönemine girmekte olduğunu söyledi. Buna göre politika, finans ve gelişen piyasa zayıflığı ile korumacılık eğiliminin tümü OECD tarafından büyüme riskleri olarak gösterildi. Bugün CNBC’ye konuşan Laurence Boone, İtalya ve Brexit’in de OECD’nin endişeleri arasında olduğunu dile getirdi.

OECD, bugün yayınlanan ara dönem görünüm raporunda, 2018 ve 2019 için küresel büyüme tahminini % 3.7’ye düşürdü.

OECD 2018 ve 2019 için Büyüme Tahminini DüşürdüBu seviyenin, 10 yıl önceki finansal krizin öncesinde kaydedilen seviyelerin hemen altında olması dikkat çekti. OECD’ye yeni atanan baş ekonomist Laurence Boone, dünya ekonomisinin bir bütün olarak durgunluk dönemine girdiğini ve farklı ekonomiler arasındaki ayrılığın arttığına dair kanıtlar olduğunu söyledi.

Büyüme oranlarındaki düşüşün dört ana riskini ise yükselen korumacılık, yükselen piyasa kırılganlığı, politika ve finans olarak açıkladı.

Küresel Büyüme için 4 Ana Risk Ne OECD’nin raporunda para politikasının kademeli olarak normalleştirilmesi yönünde çağrıda bulunulurken bunun farklı ekonomiler arasında değişken bir seviyede olması gerektiği bildirildi. Boone da bu noktada ABD’deki politika normalleşmesinin doları yukarıya doğru ittiğini ve gelişen piyasa ekonomilerinde bir yük oluşturduğunu kaydetti.

Boone ayrıca, Türkiye ve Arjantin dışındaki gelişen ülkelerin çoğunun risk trendinin dışında olduğunu vurguladı.

OECD Büyüme Tahmini Düştü Boone’un görüşü JP Morgan’ın Türkiye ve Arjantin konusunda endişeli olmasıyla örtüşürken, 2 ülke dışındaki diğer gelişmekte olan piyasaların gayet iyi iş çıkardığı şeklindeki açıklamalar dikkat çekti. Çin hakkında da konuşan Boone, uluslararası ticaret tarifelerinin ülkeyi az ya da çok bir şekilde etkilediğini, Pekin’in de ekonomisini daha önceki ihracata bağımlı haline kıyasla farklılaştırdığını söyledi.

Konuşmasında Brexit’e de değinen OECD’nin baş ekonomisti, Birleşik Krallık’ın AB’den çıkışını önemli bir belirsizlik kaynağı olarak nitelendirerek, AB ile İngiltere arasındaki yakın ilişkiyi sürdürmek için bir anlaşma yapılmasının hayati olduğunu aktardı.

Geçtiğimiz günlerde ekonomisinin küçük bir resesyona bile dayanamayacağını söyleyen Carlo Cottarelli gibi İtalya için endişeli olduğunu vurgulayan Boone da ülkenin büyüme eksikliğini ve hem kurumsal hem de hükümet borcunu gerekçe gösterdi. Tüm bunların yanında, OECD’nin Türkiye’nin 2018 ve 2019 için büyüme tahminlerini düşürdüğü, 2018 tahminini % 5.1’den % 3.2’ye, 2019 içinse % 4.9’dan % 0.5’e çektiği bildirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum