Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küresel Büyüme Tahmini Yükseltilirken Borç Sıkıntısı Artacak

Dünya Bankası Başkanı Malpass, bankanın 2023 yılı için Ocak'taki küresel büyüme görünümünü yukarı yönlü revize ettiğini açıkladı. İşte detaylar;
Küresel Büyüme Tahmini Yükseltilirken Borç Sıkıntısı Artacak
HABER GİRİŞ

Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass bugün 2023 Dünya Bankası ve IMF Bahar Toplantıları’nın öncesinde değerlendirmelerde bulundu. Malpass, 2023 yılı küresel büyüme görünümünün Ocak’taki yüzde 1,7’den yüzde 2’ye yükseltildiğini söyledi.

Yukarı yönlü revizyonun, Covid-19 pandemisi sebebiyle Çin’deki kısıtlamaların Ocak ayından itibaren gevşetilmesinin etkilediğini kaydetti. Çin ekonomisinin bu sene yüzde 5,1 oranında büyümesi bekleniyor.

Küresel Ekonomiler Ocak Ayı Tahmininden İyi Durumda

Covid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından Çin’deki iyileşen görünümün yukarı yönlü revizyonu etkilediğini savundu. Büyüme tahminlerinin yükseltilmesine rağmen borç sıkıntısının artacağına da dikkat çekti.

ABD’nin de içinde olduğu gelişmiş ekonomilere değinen Malpass, Dünya Bankası’nın Ocak ayı tahmininden biraz daha iyi durumda olduğunu vurguladı.

Söz konusu iyimser değerlendirmelerin yanı sıra ABD’de başlayan ve küresel bir hal alan bankacılık sektöründeki krizle yüksek petrol fiyatlarının bu seneki büyüme tahminlerine yeniden aşağı yönlü baskı oluşturabileceği konusunda uyardı.

GCM Yatırım Banner

Varlık vade uyumsuzluğu için çözümün biraz zaman alacağını savunan Malpass, bankaların kredilerini geri çekebileceğini söyleyerek tahminde bulundu.

Borç Veren Olarak Çin’i İşaret Etti

Çinli yetkililerle bu hafta yapılacak olan teknik toplantılara işaret eden Malpass, yoksul ülkeler için ihtiyaç duyulan borç hafifletme potansiyeli ile buzları kırmaya yardımcı olunabileceğini ileri sürdü.

Malpass açıklamasında, borç verme kurumları için Çin’in oldukça düşük maliyetle bazı siyasi puanlar elde edebileceğinin bilgisini vererek şöyle konuştu;

“Kurumları açısından bakıldığında, bu o kadar da büyük bir miktar değil. Hem ekonomik hem de siyasi açıdan Çin’in bu hareketi yapması faydalı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın