Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Büyümenin Kilit Sorunu Çin Yavaşlaması Değil

S&P Global Ratings’in baş ekonomisti, Çin yavaşlamasının küresel büyümenin kilit sorunu olmadığını bildirdi.
Küresel Büyümenin Kilit Sorunu Çin Yavaşlaması Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

S&P Global Ratings Baş Ekonomisti Paul Gruenwald, Çin’in yavaşlayan büyüme hızının endişe verici olmaması gerektiğini bunun yerine dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki çözülmemiş bir ticaret savaşının dikkate alınmasını önerdi.

Uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu, bugün CNBC’ye yaptığı açıklamada; “Bir süredir Çin’in yüzde 7-8’den yüzde 5.5’e yavaşlamasının genel olarak sağlıklı bir gelişme olduğunu savunuyorduk” diyerek Çin’in iş gücünün şu anda “düz ya da daralmakta” olduğunu ve bu nedenle kişi başına düşen GSYİH’nin hala güçlü olduğunu ekledi.

Ekonomiste göre gerçekte gergin ticaret ilişkisi küresel büyümeye, tarifelerin doğrudan etkilerinden daha büyük bir engel oluşturuyor.

S&P Global Ratings Gergin Ticaret İlişkisi Küresel Büyüme Daha Çok Etki “ABD-Çin etrafındaki tüm belirsizlik yatırımları daha da azaltıyor. Dünyanın en büyük iki ekonomisinin nereye gittiğini ve yatırım ortamının ne olacağını bilmiyorsunuz.” dedi. Sonuçta ticaret savaşı yoğunlaştıkça, birçok Amerikan şirketi tedarik zinciri lojistiğini Çin dışından başta Meksika ve Vietnam olmak üzere Güneydoğu Asya ülkelerine taşıyordu. Ancak Gruenwald ABD şirketleri ve Çinli üreticiler arasındaki bu tedarik zinciri yeniden yapılandırmasının “makro verileri” taşıyacak kadar önemli olmadığını aktardı.

Şirketler için yatırım hissini ve uzun vadeli planları etkileyen şeyi, beş yıllık strateji planlarını nasıl uygulayacakları konusundaki belirsizlik olarak açıkladı.

S&P Global Ratings Küresel Büyüme Engeli Gruenwald; “Bu çıkıntı bir süredir bizimle birlikte olmuştur ve bunun küresel büyümeyi daha da azaltacağını savunduk” dedi. Gruenwald, S&P Global Ratings’in tarifelerin hem Çin hem de ABD’de büyüme için 25 baz puan etkiye neden olacağını tahmin ettiğini belirtti.

Biraz güven verici bir güven etkisinin büyüme üzerinde tarifelerden daha büyük bir sürükleyici olarak göründüğünü de ekledi. 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek tarifelerin diğer turdan farklı olacağını çünkü ilk turda sermaye mallarının bulunduğunu anlatan Gruenwald, dolayısıyla fiyatların biraz yükselebileceğini ekledi.

“Bu tüketici malıysa ve aniden iPhone’unuz cebinizde yüzde 15 ila yüzde 20 daha fazla ediyorsa bu tüketicilere doğrudan isabet ediyordur.” diyen ekonomist, yatırımcıların Çin için yavaş bir büyüme oranı konusunda endişelenmemeleri gerektiğini söyledi. Endişelenecek en büyük sorunu, her bir ekonomiyi ve küresel büyümeyi etkileyen ABD-Çin ticaret ilişkisi üzerinde belirsizlik olarak açıkladı ki bu sorunun yakın bir zamanda çözülmesi muhtemel görünmüyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu