Yatırım yapmaya başla!

Küresel Borsalar 2019’da 17 Trilyon Dolar Değer Kazandı

Küresel borsalar 2019 yılında toplamda 17 trilyon dolardan fazla değer kazandı. Detaylar aşağıda;
Küresel Borsalar 2019’da 17 Trilyon Dolar Değer Kazandı

Deutsche Bank tarafından yapılan hesaplamalara göre küresel borsalar 2019 yılında toplamda 17 trilyon dolardan fazla değer kazandı. Deutsche Bank’ın baş ekonomisti olan Torsten Slok tarafından hazırlanan grafik, küresel hisse senetlerinin değerinin yıla 70 trilyon doların biraz altında başladığını ancak şu anda 85 trilyon doları aştığını gösterdi.

Kayıtlara geçen yıl, dünyanın dört bir yanındaki daha kolay para politikası ve siyasi gelişmeler tarafından desteklendi. Sonuçta dünya çapındaki merkez bankaları, piyasaları güçlendirerek daha güvercin bir yaklaşım benimsedi.

Federal Rezerv gösterge faiz oranını bu yıl üç kez düşürürken Avrupa Merkez Bankası halihazırda negatif olan oranlarını daha da indirmişti.

Deutsche Bank Küresel Borsalar 2019'da 17 Trilyon Dolar Donald Trump’ın seçilmesinden ve İngiltere’de Brexit oylamasından bu yana kargaşa içinde olan küresel ticaret görünümü yıl içinde daha da belirginleşti. ABD’nin ticaret cephesinde Temsilciler Meclisi, yeni Kuzey Amerika ticaret anlaşmasını onaylarken ülke aynı zamanda Çin ile birinci aşama anlaşmaya vardı.

Avrupa’da ise Boris Johnson’ın büyük zaferinin, İngiltere liderine AB’den çıkış konusunda büyük bir güç vermesi bekleniyor.

Bununla birlikte, dünya pazarlarına yönelik büyük tırmanışa büyük ölçüde ABD piyasalarının hakim olduğu görülüyor. Nitekim ABD’deki ralli, S&P 500, Dow Jones ve Russell 2000’in hepsinin bu yıl yüzde 20’den fazla yükselmesiyle epey geniş oldu. 2019, dünyanın en değerli şirketlerinden bazıları için de büyük bir yıl oldu. Örneğin Apple, yüzde 80 kazanç sağlarken Facebook yüzde 57 kazançla yükselişin artmasına katkı sağladı.

Öte yandan, bazı uzmanlar 2019’daki yükselişin 2020’de devam etmeyeceğini öngörüyor. ABD piyasalarındaki rallinin 2020’de yavaşlayabileceği yönündeki görüşlerin ardında ise belli başlı birkaç gerekçe yer alıyor. Örneğin Kasım’da yapılacak ABD seçimlerinin, 2020 boyunca sağlık gibi politik açıdan hassas sektörlere baskı yapacağı, bunun da büyük bir kazanç dizisini engelleyebileceği tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum