Yatırım yapmaya başla!

Hükümetler Nisan’da Tarihte Hiç Olmadığı Kadar Fazla Borç Verdi

Koronavirüs pandemisinin ekonomik etkisi nedeniyle hükümetler Nisan ayında daha önce hiç olmadığı kadar fazla borç verdiler.
Hükümetler Nisan’da Tarihte Hiç Olmadığı Kadar Fazla Borç Verdi

Koronavirüs dünya genelinde 4,3 milyondan fazla kişiye bulaşırken, 293 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. 1,5 milyondan fazla kişi iyileşirken, henüz bir aşı geliştirilmiş değil. Ayrıca ekonomilerdeki kısıtlamaların hafifletilmesiyle oluşabilecek ikinci dalga salgından endişe ediliyor.

Hükümetler salgınla baş etmek için çeşitli teşvik paketleri açıkladılar. Yine de üretimlere ara verilmesi ve iş aktivitelerinin yavaşlaması, ekonomilerinin daralmasına neden olacak. Ayrıca salgın sonrası ekonomilerde düzeltilmesi gereken birçok nokta bulunacak.

Uluslararası Finans Enstitüsü’ne (IIF) ait veriler ise hükümetlerin Nisan ayında hiç olmadığı kadar borç verdiklerini gösterdi.
Küresel Borç Miktarındaki Değişim
Görsel Kaynak: IMF

IIF’nin Küresel Borç Monitörü, küresel genel borç ihracının Mart ayındaki 2,1 trilyon dolarlık rekor ihracatına göre Nisan’da 2,6 trilyon dolara ulaştığını gözler önüne serdi.

Dünya liderleri, yıkıcı bir ekonomik çöküşten kaçınmak için hızlı bir şekilde acil finansal önlemler uygulamaya başladılar. Agresif teşvik paketlerini kullnmaya başlayan ülkeler, daha fazlasını yapmaya hazır oldukları mesajını da veriyorlar.

Örneğin; Birleşik Krallık mücadele kapsamında daha fazla parasal genişlemenin mümkün olabileceğini söyledi. 625 milyar sterline yükselen tahvil alımlarının daha da artabileceğini ifade etti. IMF ise 100’den fazla ülkenin finansman çağrısına cevap veriyor ve daha fazlasına da hazır olduğunu açıklıyor.

IIF borç uzmanı Emre Tiftik, küresel borç verme rakamlarının tarihsel normlardan iki kat daha fazla olduğunu açıklıyor.
Küresel Mali Dengedeki Değişim
Görsel Kaynak: IMF

Tiftik, CNBC’ye yaptığı konuşmada borcun artmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Stresli bir zamandan geçildiğini belirten Tiftik, bu yüzden neden borç alındığının sorgulanmadığını ifade etti. Daha önce benzeri görülmemiş bir sağlık krizinin ekonomik etkilerini dengelemek için hükümetlerin küresel borç birikimini olağanüstü boyuta getirdiklerini de dile getirdi.

Tiftik, hükümetlerin bu şekilde likidite sorununu çözmeye çalıştıklarını da söyledi. ABD hükümetinin Nisan ayında dünya genelindeki toplam 1,4 trilyon dolarlık borç ihracını gerçekleştirdiğini tespit edilirken, Mart’ta bu oranın 1,2 trilyon dolar olduğu biliniyor. İkinci çeyrekte ise 3 trilyon dolar gibi bir rakama işaret ediliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel kamu borcundaki hızlı bir artışın salgın tehdidi ortadan kalktığında risk oluşturabileceğini söyledi.
G20 Ülkelerinin Açıkladığı Mali Önlemler
Görsel Kaynak: IMF

15 Nisan’da yayımladığı bir raporda, “Acil durumlarda politika yapıcılar için ne gerekiyorsa yapın, ancak makbuzları sakladığınızdan emin olun,” ifadelerini kullanmıştı. Küresel otoriteler salgını durdurmak ve ekonomiye verdiği zararı sınırlamak için yaklaşık 8 trilyon dolar tutarında mali önlem aldılar.

Pandemi ve bununla ilişkili “Büyük Karantina” küresel mali krizde kaydedilenlerin ötesinde borç artışına yol açtı. Fon, pandemi azaldıkça kamu borç oranlarının daha yeni seviyelerde istikrar kazanacağını söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum