Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Borç 305 Trilyon Doları Aşarak Rekor Kırdı

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan ABD ve Çin’deki borç seviyelerindeki artış, küresel borç tutarının rekor seviyeye çıkmasına yol açtı.
Küresel Borç 305 Trilyon Doları Aşarak Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından yayımlanan Küresel Borç Monitörü raporuna göre küresel borç tutarı 2022’nin ilk çeyreğinde 305,3 trilyon dolara yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde 293,4 trilyon dolar olan küresel borç, son geldiği seviye itibarıyla rekor kırdı.

İlk çeyrekte meydana gelen 3,3 trilyon dolarlık artışta Çin ve ABD’nin borçlarındaki artışın etkisi olduğu belirtildi. Öte yandan Euro Bölgesi’ndeki toplam borç tutarının ardışık üç çeyrektir gerilediği görüldü.

Küresel borcun ülkelerin toplam gayrisafi yurt içi hasılasına olan oranı yüzde 348 olarak açıklandı. Bu oranın 2021 yılının ilk çeyreğindeki seviyenin 15 puan altında olduğu belirtildi.

Rekor seviyeye yükselen küresel borcun 57 trilyon dolarının hanehalkına, 96 trilyon dolarının finansal olmayan şirketlere, 88,3 trilyon dolarının kamuya ve 69,5 trilyon dolarının finansal şirketlere ait olduğu açıklandı.

Bu borçların toplam GSYİH’ye oranlarına bakıldığında; hanehalkına ait olan borçlar yüzde 66,9’dan yüzde 63,9’a, finansal olmayan şirketlere ait borçlar yüzde 102,5’ten yüzde 98,8’e, kamuya ait borçlar yüzde 106,7’den yüzde 103,2’ye ve finansal şirketlere ait borçlar da yüzde 87,3’ten yüzde 82,5’e geriledi.

Hindistan, Çin, Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin toplam borçları 98,6 trilyon doları, gelişmiş ekonomilerin ise 206,7 trilyon doları buldu. Türkiye’de toplam borcun GSYİH’ye oranı yıllık bazda 3,4 puan azalarak yüzde 14,2’ye indi.

IIF raporunda, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın küresel ekonomik aktiviteyi bozmaya devam ettiği, büyümeyi yavaşlatacağı ve bunun da borçlar üzerinde olumsuz etki yaratacağı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu