Yatırım yapmaya başla!

Küresel Borç 2019’un İlk Yarısında 250 Trilyon Dolarlık Rekora Ulaştı

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre küresel borç bu yılın ilk yarısında 250 trilyon doları geçerek rekor kırdı.
Küresel Borç 2019’un İlk Yarısında 250 Trilyon Dolarlık Rekora Ulaştı

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından yayınlanan yeni rapor, küresel borcun 2019’un ilk yarısında 250.9 trilyon dolara ulaşarak rekor seviyeyi gördü. Küresel borcun 2019 yılının ilk altı ayında 7.5 trilyon dolar arttığını gösteren rapor, toplam rakamın söz konusu dönemde 250.9 trilyon dolara yükseldiğini ve 2019 sonunda 255 trilyon doları aşacağını bildirdi.

Çin ve ABD Küresel Borç Artışının Yüzde 60’ını Oluşturdu

Çin ve ABD Küresel Borç Artışının Yüzde 60’ını Oluşturdu“Çin ve ABD, bu artışın yüzde 60’ından fazlasını oluşturdu. Benzer şekilde, gelişmekte olan ülkelerin borcu da 71.4 trilyon dolarlık (gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 220’si) yeni bir rekora ulaştı. Borç birikimi hızında birkaç yavaşlama işareti ile küresel borcun bu yıl 255 trilyon doları geçeceğini tahmin ediyoruz.” dendi.

Bununla birlikte dünyanın pek çok yerinde daha fazla parasal gevşeme için azalan bir bakış açısı ise hükümet borçlarının yüksek olduğu İtalya, Lübnan, Brezilya, Arjantin, Güney Afrika, Yunanistan gibi ülkelerin mali teşviğe dönmeyi zor bulabileceği belirtildi.

Toplam GSYH’ye oranları açısından hane halkına ait borçlar yüzde 59.9, finansal olmayan şirket borçları yüzde 92, kamu borçları yüzde 87.7 ve banka gibi finansal şirketlerin borçları yüzde 80.4 düzeyinde gerçekleşti.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da geçtiğimiz ay merkez bankalarının düşük faiz oranları nedeniyle daha yüksek seviyelere ulaşan yüksek riskli kurumsal borç konusundaki uyarılarını artırmıştı. IMF, ABD, Çin, Japonya, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya gibi büyük ekonomilerdeki şirket borcunun yaklaşık yüzde 40’ının ya da 19 trilyon dolarının başka bir küresel ekonomik kriz durumunda temerrüt riski altında olduğunu söylemişti.

Jerome Powell Sürdürülebilir Tablo Dese de IIF Raporu Tersini Gösterdi

Jerome Powell Sürdürülebilir Tablo Dese de IIF Raporu Tersini GösterdiYine de merkez bankacıları artan borçlardan dolayı pek endişeli görünmüyor. Perşembe günü verdiği ifadede FED Başkanı Jerome Powell, trilyon dolarlık açıklardan kaynaklanan herhangi bir balon riski ya da acil bir tehlike belirtisi görmediğini söylemişti. “Bugünün ekonomisine bakarsanız, şu anda patlamak isteyen, gerçekten canlanan bir şey yok. Başka bir deyişle, oldukça sürdürülebilir bir tablo.” demişti.

Ancak IIF’den gelen rapor epey farklı bir tablo çiziyor. 2019’da küresel hükümet borçlarının 70 trilyon dolar olacağını belirten IIF, rakamın ABD’nin artan federal borçlarıyla geçen yılın 65.7 trilyon dolarlık seviyesinden yükseleceğini öngördü.

Son 10 yılda küresel borçtaki büyük artışın, ağırlıklı olarak hükümetler ve finansal olmayan kurumsal sektör tarafından yönlendirildiğini kaydetti. Olgun piyasalar için artışın genel olarak devlet borcunda (17 trilyon dolardan 52 trilyon doların üzerine) gerçekleştiği ancak yükselen piyasalar için artışın büyük kısmının finansal olmayan şirket borcundan (20 trilyon dolardan 30 trilyon doların üzerine) kaynaklandığı aktarıldı.

IIF, küresel tahvil piyasalarının derinleşmesini borç seviyelerinin yükselmesinin nedeni olarak belirledi. Küresel tahvil piyasaları 2009’daki 87 trilyon dolardan 2019’un ortalarında 115 trilyon dolara yükseldi.

Büyüme, çoğunlukla 2009 yılındaki yüzde 40’a kıyasla şu anda küresel tahvil piyasalarının yüzde 47’sini oluşturan devlet tahvili piyasasında görüldü. “Tahvil evreni, gelişmekte olan pazarlarda en hızlı şekilde büyüdü ve 2009’dan bu yana 17 trilyon doların üzerinde artarak 28 trilyon doların üzerine çıktı” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum