Yatırım yapmaya başla!

Kurdaki Ani Artışın Reel Sektörü Nasıl Etkileyeceğine Yönelik Yorumlar

ABD ile Türkiye arasındaki gerilim neticesinde yükselen kurun reel sektörü nasıl etkileyeceğiyle ilgili yorumlar dikkat çekiyor. İşte onlardan bazıları;
Kurdaki Ani Artışın Reel Sektörü Nasıl Etkileyeceğine Yönelik Yorumlar

Rahip Brunson krizi sonrasında rekor seviyelere ulaşan kur; hem yurt içi hem de küresel piyasaları endişelendirmeye devam ediyor. Keza geçtiğimiz hafta Türk lirası dolar ve euro karşısında tarihi dip seviyelere ulaşmış, Türkiye ile ABD arasındaki gerilim piyasaları tüm gücüyle etkisi altına almıştı.

ABD Başkanı Trump’ın Türkiye vergilerini ikiye katlama kararına gelen misilleme ile ipler iyice gerilmiş, Türkiye’nin duruşuna dünya çapında pek çok ülkeden destek gelmişti. Bu noktada; BDDK ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın aldığı önlemlerle piyasalarda yaşanan dalgalanmaların son günlerde yatıştığı görüldü.

Kur şokunun piyasalarda nasıl etki yaratacağı konusundaki tedirginlik devam ederken, oynaklığın en büyük etkisinin döviz cinsinden borcu olan şirketlerde görüleceği söylendi.

Kur Şoku Döviz Cinsinden Borcu Olan Şirketleri Etkileyecek Nitekim Merkez Bankası’nın verilerine göre banka dışı firmaların net döviz açık pozisyonu Mayıs’ta 217.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti. Bu hafta açıklanan verilere göre ise özel sektörün yurt dışından sağladığı borcu Haziran sonu itibariyle 221.7 milyar dolarken, kısa vadeli borç 19.1 milyar dolardı.

BDDK da bu hafta Resmi Gazete’de yayımladığı düzenlemeyle finansal sektöre olan borçların yeniden yapılandırılması için çerçeve anlaşmalar yapılabileceğini açıkladı.

Ayrıca finansal piyasaların yanında reel sektör için önlem alınması gerektiği konusunda da çağrılar var.

Reel Sektör için önlem Alınmalı Yorumu Örneğin; DEİK Başkanı Nail Opak yazılı açıklamasında; reel sektör olarak finansal piyasaların istikrarı için her türlü adımı desteklediklerini dile getirmiş, aynı adımların reel sektör için de atılması gerektiğinin üzerini çizmişti.

Sanayiciler için 1.2 milyar liralık destek programı hakkında konuşan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç de bu tedbirlerin olumlu etki yarattığını bildirdi.

İTÖ Başkanı bu konuda alınabilecek önlemler adına 3 önerisi olduğunu söylemiş, Kredi Garanti Fonu’nu farklı bir misyonla devreye almaktan bahsederek; “yeni krediden ziyade mevcut kredilerin yeniden yapılandırılması noktasında özellikle üretim ve ihracat yapan firmalarımız için KGF devreye girebilir” dedi.

İlaveten; bu dönemde şirket bilançolarının güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak sabit kıymetlere yeniden değerleme imkanı getirilmesiyle ilgili öneride bulundu.

İTÖ Başkanı Reel Sektörün Desteklenmesi Gerektiğini Düşünüyor Şekib Avdagiç üçüncü olarak da Eximbank’ın iş dünyasına daha geniş imkanlarla destek olması gerektiğini dile getirdi. Ekonomist yazar Özcan Kadıoğlu ise BBC’ye verdiği demeçte, 2009’dan itibaren firmaların döviz geliri olup olmadığına bakmadan yurt dışından borçlandıklarını kaydetti. Yaşanan kur şokuyla ilgili olarak da; “Genel olarak bakıldığında üretici fiyatlarındaki artış ortalama olarak en geç 2 ay içerisinde tüketici fiyatlarına yansımaktadır” dedi.

Küçük kur artışlarının tüketiciye daha geç yansırken yüksek kur artışlarının etkisinin ise daha çabuk görüleceğini söyledi. Kadıoğlu ayrıca bu durumun sabit gelir elde edenlerin alım gücünü ciddi anlamda düşürebileceğine, şirketlerdeki ödeme sıkıntısının da bazı firmaların küçülmesine ve istihdam kaybına yol açabileceğine dikkat çekti.

Öte yandan; Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hadi Karasu, yerli ya da yabancı fark etmeksizin giyim markalarının etiket fiyatlarına kur artışının yansımayacağını bildirdi.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Hadi Karasu Yorumu Kurdaki yükselişin Türk markalarını biraz etkileyeceğini belirten Karasu, ihracatçının hayatında bir şey değişmeyeceğini aktardı.

Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise konuyla ilgili; “Maliyet girdilerinin tamamı döviz olup da perakende satış fiyatı TL olan ve sadece Türkiye pazarına hitap eden markaların sonunu getirebilir” yorumunu yaptı. Fakat Öncel kur artışının, yurt dışı pazarlarda ve ihracatta fırsatı artıracağını da söyledi.

Bununla birlikte Türkiye’deki çoğu AVM’nin kirasının günlük kurdan hesaplandığını hatırlatarak bazı AVM’lerde toplu mağaza kapatılacağına dair duyumlar aldığını ifade etti. Selen Kozmetik’in Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yorgun ise dalgalanmanın ithalatçıya da ihracatçıya da üreticiye de zararlı olduğunu belirtti. Kısacası, kurdaki dalgalanmanın reel sektörü nasıl etkileyeceğiyle ilgili farklı yorumlar var ve gelişmeler pek çok kişiyi endişelendirmekte.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum