Yatırım yapmaya başla!

Kurdaki Artış AVM Yönetimi ile Kiracıların Arasını Açtı

Döviz kurlarındaki ani ve spekülatif artış, kira fiyatlarının aşırı yükselmesine sebep olurken, ödemesini TL cinsinden yapmak isteyen kiracı ile döviz cinsinden isteyen AVM yönetimi arasında gerginlik yarattı.
Kurdaki Artış AVM Yönetimi ile Kiracıların Arasını Açtı

Döviz kurlarındaki sert dalgalanma, işini döviz bazlı yapan birçok sektörü sıkıntıya soktu. Bunlar arasında sürekli gündemden düşmeyen ve gelişmelerini yakından izlediğimiz alışveriş merkezlerindeki kiracılar başı çekiyor.

Dövizle kira durumuna yeni düzenlemeler getirileceğinin bilgisi verilmesine rağmen AVM yönetimi ile mağazaları kiralayanlar arasında sıkıntılar doğmaya başladı. Kiracılar Türk lirası ile ödeme yapmak isterken, AVM yönetiminin sözleşmeye uygun olarak döviz cinsinden ödeme istemesi iki taraf arasında gerginliğe sebep oldu.

Kur kaynaklı kira artışlarının artık dayanılamaz hale geldiği bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen ay yaptığı açıklamada; başta alışveriş merkezleri olmak üzere gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için çalışmalara başladıklarını duyurmuştu. Bu düzenleme ile kiracıların mağduriyetlerinin önüne geçilmesi hedeflendi.

Öte yandan kirasını dövizle almak isteyen mal sahipleri kiracıların sözleşmeye bağlı kalarak, ödemelerini bu şekilde yapmasını talep etti. Kurdaki yükselişlerin kiraları artırması ve bunun artık dayanılmaz bir boyuta ulaştığını belirten kiracılar, Türk lirası cinsinden ödeme yapmak isterken, bu durum iki tarafın arasında gerginliğin yaşanmasına sebep oldu.

İstanbul’da bazı AVM’lerde Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) üyeleri seslerini duyurmak için eylem yaptı.

Kepenklerini 2 saat geç açarak tepkisini gösteren üyelere, diğer mazağa ve dükkanlardan da destek geldi. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği’nin (AYD), eylem yapan mağazalara bazı yaptırım uygulayacağı haberi ise kamuoyunda ses getirmişti.

DÖVİZ KURLARINDAKİ ANLIK DEĞİŞİMLERİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Forum İstanbul’da kiracı olan bir firma sahibi, eylemi desteklediği için AVM yönetimince yaptırımlara maruz kaldığını bildirdi. Ayın son gününde kesilmesi gereken kira faturasının ay ortasında kesildiğini söyleyen işletme sahibi, eskiden daha esnek davranılan kuralların da katılaştırıldığını ifade etti.

Ani ve spekülatif kur artışlarından korunmak için kira sözleşmelerinin TL ile yapılması isteniyor.

Kiracıların olmadığı bir AVM’nin hiçbir anlam ifade etmeyeceği belirtilirken, istihdama asıl katkıyı AVM’lerin değil kiracıların verdiği, bir işletmede ortalama 15 – 20 kişinin çalıştığı söylendi. AVM’de 25 işletmesi olan bir firma sahibi; cironun son 7 yılda %80 arttığını, diğer taraftan kira ve giderlerde %400 artış olduğunu, bu durumdan üreticinin de tüketicinin de zarar gördüğünü söyledi. Yüksek fiyat nedeniyle tüketim olmayınca üreticinin de zarar gördüğünü belirten işletme sahibi, bu gelişmeler doğrultusunda uluslararası markalarla rekabet etmekte de zorlandıklarını dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum