Paylaşım

ETBİR’den Önemli Açıklama: Kurbanlık Fiyatları Düşüyor mu?


 

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, her yıl olduğu gibi akıllar yine kurbanlık fiyatlarıyla meşgul. ETBİR bu konuda beklenen açıklamayı yaptı. 2017 kurbanlık fiyatları hakkında tüm merak edilenler haberimizde!

Ramazan Bayramı’nda baklavalar börekler açılarak hazırlık yapılırken, Kurban Bayramı’nda durum biraz daha farklıdır. Aslında hazırlıklar aylar öncesinden başlar, neden mi? Kesilecek kurbanlık hayvanlar aylar öncesinden alınır veya sipariş verilir. Çünkü son ana bırakıldığında ya istenildiği gibi bir hayvan bulunmaz ya da fiyatlar uçmuştur.

Kurban Bayramı’na az bir zaman dilimi kaldı diyebiliriz. Her sene olduğu gibi gündemin esas konusu elbette kurbanlık fiyatları. Kurbanlık fiyatları ne kadar, her bütçeye uygun mu, büyükbaş-küçükbaş hayvan fiyatları nedir gibi daha birçok soru merak ediliyor. İşte tüm bu sorulara cevap niteliğinde, Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) tarafından beklenen açıklama geldi.

ETBİR Derneği Başkanı Ahmet Yücesan, kırmızı et fiyatlarının düşüş gösterdiğini ve bu yıl kurbanlıklarda çok ciddi bir artış beklemediklerini bildirdi.

Ramazan ayında başlayan kırmızı et fiyatlarındaki yükselişin frenlendiğini, 3-5 lira arasında düşüş gösterdiğini belirten Yücesan, bu durumun Eylül ayına yani Kurban Bayramı’na kadar da devam edeceğini öngörüyor. Kurbanlık fiyatlarında önemli bir artış beklemediklerini ifade eden Yücesan, et fiyatlarının düşmesinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın et ithalatında gümrük vergisini düşürmelerinin etkisi olduğunu belirtti.

Üreticinin elinde yeterince stok var. Bu nedenle kurbanlık hayvan bulmada ve fiyatlarda herhangi bir sıkıntı yaşanacağı düşünülmüyor.

İzmir Kasaplar Odası Başkanı Ceyhan Yücelmiş de hem büyük hem de küçükbaş kurbanlıklarda, fiyat artışı beklemediğini söyledi.

Kurbanlık hayvanların, hayvancılık sektöründe ayrı bir yeri olduğunu ve büyük bir zahmetle gerçekleştiğini belirten Yücelmiş; normalde kırmızı etten daha yüksek fiyatta olduğunu söyledi. Ancak, o da tıpkı ETBİR Başkanı gibi, kurbanlık fiyatlarında artış beklemiyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, geçtiğimiz günlerde düve kesimini yasaklaması, besiciler tarafından tepki toplamış ve fiyatların artacağına yorumlanmıştı.

Gelelim en önemli ve herkesin merak ettiği soruya… 2017 kurbanlık fiyatları ne kadar olacak?

Fiyatlar elbette hayvanın türüne göre değişiyor. Örneğin büyükbaşta 18.000 liraya kadar çıkan kurbanlıklar bulabilirsiniz. Küçükbaşta ise 1000 liranın altında kurbanlık bulmanın zor olacağı belirtiliyor. Genel olarak ise canlı hayvanın kilo başı fiyatının 31-32 lira civarından hesaplanacağı gelen açıklamalar arasında.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın