Paylaşım

Kurban Bayramı’nda Kartlarla 4,9 Milyar Liralık Harcama Yapıldı


 

Bankalararası Kart Merkezi'nin Ağustos verilerine göre kredi ve banka kartları olmak üzere, Kurban Bayramı'nda 4,9 milyar liralık harcama yapıldı. BKM verilerinin detayları haberimizde...

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Ağustos ayına ilişkin verileri açıkladı. Buna göre Kurban Bayramı boyunca banka ve kredi kartlarından olmak üzere toplamda 4,9 milyar lira tutarında harcama yapıldı.

Ağustos ayı sonunda 61 milyon kredi kartı ve 126,1 milyon banka kartı olmak üzere toplamda 187,1 milyon adet kart kullanıldı.

BKM verilerine göre Türkiye’deki kredi kartı kullanımı geçen senenin aynı dönemiyle kıyaslandığında %6, banka kartı kullanımı %11 oranında artış gösterdi. Genel olarak kart sayısı kullanımına baktığımızda ise %9 oranında bir artış olduğunu görmekteyiz.

BKM tarafından açıklanan verilere göre Ağustos ayında banka ve kredi kartlarından toplamda 61,6 milyar liralık ödeme yapıldı.

Ağustos ayında yapılan bu harcamanın 54,8 milyar lirası kredi kartlarından yapıldı. Geri kalan 6,8 milyar lirası ise banka kartları kullanılarak ödendi. Geçen yılın aynı ayında açıklanan verilerle kıyaslama yaptığımızda, kredi kartı ile yapılan ödemelerin %17 oranında artış gösterdiğini görmekteyiz.

Ödeme noktalarının %33’lük kısmında temassız ödeme seçeneği mümkün.

Temassız ödeme teknolojisi kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde alışveriş yapmayı sağlıyor. Bu işlem sayesinde 50 TL’nin altındaki ödemeler şifre gerektirmeden ve vakit kaybetmeden yapılabiliyor. Son rakamlara göre kredi kartlarının %36’sı, banka kartlarının %11’i ve ödeme noktası terminallerinin %33’ünde temassız ödeme teknolojisi kullanılıyor.

En fazla harcama market sektörüne yapılırken, bunu akaryakıt istasyonlarına yapılan ödemeler takip etti.

31 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasına denk gelen Kurban bayramı boyunca kartlarla 4,9 milyar liralık harcama yapıldı. Bu harcamaların %20’lik payla en büyük kısmını market alışverişi oluşturdu. Onu %14 ile akaryakıt ve %10 ile giyim sektörü takip ediyor. En büyük payı bu üç sektör oluştururken kartlı ödemelerin %7’sini yemek sektörünün, %5’ini ise konaklama sektörünün oluşturduğunu görmekteyiz.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın