Yatırım yapmaya başla!

Kurban Bayramı Tatilinin Turizmcilere Getirisi 35 Milyar Liraya Ulaştı

Kurban Bayramı tatilinde otellerin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını söyleyen turizm sektörü temsilcileri, beş günlük tatilin ekonomik getirisinin 35 milyar lira olduğunu belirtti.
Kurban Bayramı Tatilinin Turizmcilere Getirisi 35 Milyar Liraya Ulaştı

2019 yılının turizm sektörü açısından çok verimli geçeceği geçen yılın son aylarından itibaren ilan edilmeye başlanmıştı. Ancak gelen rakamlar beklentilerin de üzerinde gerçekleşirken, ülkeye kattığı ekonomik değer açısından yüz güldürmeye devam ediyor. 2 ay önce yaşadığımız Ramazan Bayramı’nda 9 günlük tatil verilmiş ve sektör temsilcileri bu durumdan oldukça memnun olduklarını dile getirmişlerdi.

Kurban Bayramı’nda da tatilin uzatılması isteniyordu. Fakat iş dünyası temsilcileri ivme kaybı yarattığı gerekçesiyle tatilin uzatılmamasını talep etti. Nitekim bayram tatili bu kez uzatılmadı, ona rağmen 10 milyon insanın seyahat ettiği ve 35 milyar liralık ekonomik getiri sağlandığı bilgisi alındı.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, ülke genelinde 10 milyon insanın seyahat ettiğini söyledi.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay AtmacaAkdeniz ve Ege’nin tatil beldelerindeki otellerin doluluk oranlarının %100’e ulaştığını belirten Atmaca, ülke genelinde turizm açısından çok verimli bir tatili geride bıraktıklarını anlattı. 5,5 milyon insanın kendi memleketlerine, 4,5 milyon insanın ise sahil bölgelerine seyahat ettiğini açıkladı.

Elde edilen rakamların bu seyahatlerin ekonomik getirisinin 35 milyar liraya denk geldiğini ortaya koyduğunu söyledi. Muğla’nın Ula ilçesinde günlük ziyaretçi sayısı 100 bine ulaşırken, Antalya’nın otellerinde ve tesislerinde doluluk oranı %100’e ulaştı.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı, bayramın dış pazar talebinin fazla olduğu bir döneme denk geldiğini söyledi.

Kurban Bayramı Tatili5 günlük tatil süresi boyunca Antalya’da yurt dışından 600 bin, yurt içinden 100 bin kişinin geldiğini belirten Yağcı, duydukları memnuniyeti dile getirdi. Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık ise ülke genelinde tüm bölgelerin oldukça yoğun bir trafik yaşadığını aktardı.

Ula Belediye Başkanı İsmail Akkaya, bölge nüfusunun 25 katı kadar misafir ağırladıklarını belirtti.

Muğla AkyakaMuğla’nın Akyaka ilçesi özellikle son yıllarda yıldızı parlayan tatil bölgelerinden birisi. Buz gibi ve berrak suyu ile daha sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin tercihi olan Akyaka da Kurban Bayramı’nda ziyaretçi akınına uğradı. Söz konusu dönemde ilçeye, gerçek nüfusunun 25 katı kadar tatilci geldiği bildirildi. Fethiye Otelciler Birliği Başkanı Bülent Uysal da Ölüdeniz’in nüfusunun çok üstünde turist ağırladıklarını aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum