Yatırım yapmaya başla!

Kurban Bayramı’nda 7,7 Milyar Lira Kartlı Ödeme Yapılırken, Arife Günü Rekor Kırıldı

Temmuz ayında kartlarla yapılan ödemeler 88,1 milyar lira olurken, Ağustos içinde yer alan Kurban Bayramı’nda 7,7 milyar liralık ödeme banka ve kredi kartları kullanılarak gerçekleştirildi.
Kurban Bayramı’nda 7,7 Milyar Lira Kartlı Ödeme Yapılırken, Arife Günü Rekor Kırıldı

Yılın ikinci dini bayramı olan Kurban’ı 11 – 14 Ağustos tarihleri arasında yaşayarak geride bıraktık. İş dünyasının talebi üzerinde bayram tatili uzatılmadı. Ancak buna rağmen turizmciler açısından oldukça verimli bir tatil oldu. Sektöre sağladığı ekonomik getiri ise 35 milyar liraya ulaştı.

Her yıl olduğu gibi özellikle bayramdan bir önceki gün olan arife gününde harcamalar artarken, bu durum bayram boyunca devam etti. Bankalararası Kart Merkezi’nden (BKM) elde edilen verilere göre, Kurban Bayramı süresi boyunca kartla yapılan ödemeler 7,7 milyar liraya ulaşırken, bunun beşte ikilik kısmı sadece arife gününde gerçekleşti.

Arife günü 2,8 milyar liralık kartlı ödeme yapılırken, adet bazında tarihi rekor kırıldı.

Arife Günü Rekor10 Ağustos’a denk gelen arifede banka ve kredi kartlarıyla yapılan ödemeler 2,8 milyar lira olarak kaydedildi. Bayramın tamamında yapılan ödemenin 7,7 milyar TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yaklaşık beşte ikilik kısmının arife gününde gerçekleştiği dikkat çekti.

En fazla ödeme saat 15:37 ‘de yapılırken, en fazla kartlı ödemenin yapıldığı saat aralığı 18:00 – 19:00 suları oldu. Bayram boyunca kartla yapılan harcamaların %21’ini market ve AVM’ler oluştururken, onu %15 ile benzin istasyonları, %11 ile giyim ve aksesuar, %8 ile yemek ve %8 ile gıda sektörü izledi.

Temmuz ayında kartla yapılan ödemeler 88,1 milyar lira olarak gerçekleşti.

Temmuz Kartlı ÖdemeToplam tutarın 76,4 milyar lirası kredi kartlarıyla, 11,7 milyar lirası banka kartlarıyla yapıldı. Banka kartlarıyla yapılan ödemeler, 2018 yılının Temmuz ayına kıyasla %32, kredi kartlarıyla yapılan ödemeler ise %17 oranında artış gösterdi. Yine aynı ayda kartlarla yapılan ödemelerin 4,1 milyar liralık kısmını vergiler kapsadı.

Özellikle Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ikincisinin denk geldiği ay olması sebebiyle, kartlarla yapılan ödemelerde artış gözlendi. 2018 yılının aynı döneminde açıklanan rakamlarla karşılaştırıldığında, %16’lık bir büyüme oldu. Vergi ödemelerinin %63’ü internetten yapılırken, ortalama işlem tutarı 586 lira seviyesinde gerçekleşti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kredi Kartları kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum