Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kur Korumalı Mevduatta Yeni Karar Yürürlüğe Girdi

Kur korumalı mevduat ve katılma hesapları için alınan yeni karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Detaylar haberde;
Kur Korumalı Mevduatta Yeni Karar Yürürlüğe Girdi
Yorum

Mevduat ve Katılma Hesaplarının Kur Artışlarına Karşı Desteklenmesine İlişkin Karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Döviz kurları ve altında tarihi yükselişlerin yaşandığı Aralık 2021’de başlatılan Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı bugün yürürlüğe girdi.

Bu kararla birlikte hesapların 90 günden kısa, 370 günden uzun olmayacağı belirtildi. Aynı zamanda 21 Aralık 2021 ile 31 Aralık 2022’ye kadar açılan hesapların bu destekten yararlanabileceği bildirildi.

Hesaplara uygulanacak asgari faiz oranı politika faizinden düşük olamayacakken Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizinden düşük olmamak üzere yeni asgari faiz oranı belirleyebilecek. Azami faiz oranı ise asgari faiz oranının en ez 300 baz puan üzerinde olacak.

Vade sonunda kurun vade başındakinden düşük olması halinde TCMB kur farkı ödemesi yapmayacak. Yüksek olması halinde ise kur farkı üzerinden hesaplanan tutar faiz/kar payından düşülerek Merkez Bankası tarafından destek hesabına aktarılacak.

Hesabın vadesinden önce kapatılması durumunda ilgili tarihteki kur, vade başı kurdan yüksek olduğu takdirde kur farkı ödemesi farkına ilişkin ödeme yapılmayacak.

Kur Korumalı Mevduatta Kurumlar Vergisi İstisnası Kapsamı

Bu ayın başlarında kur korumalı mevduatta kurumlar vergisi istisnası açıklanmıştı. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğ, döviz ve altın varlıklarını Türk lirasına dönüştüren kurumlara vergi istisnası sağlanmasına atıf yapılmıştı.

Mükelleflerin 31 Aralık 2021 bilançolarında yer alan yabancı paralar ve altın hesapları ile 1 Ocak 2022’den itibaren açılacak işlenmiş ve hurda altın hesabı bakiyeleri istisna kapsamında olacağı bildirilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu