Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kur Korumalı Mevduat Uygulamasına Koza Altın da Katıldı

Koza Altın, 6 ay vadeli kur korumalı mevduat hesabı açarak, yaklaşık 87 milyon liralık stopaj ve vergi avantajı sağlayacak.
Kur Korumalı Mevduat Uygulamasına Koza Altın da Katıldı
HABER GİRİŞ

Döviz kurlarının rekor seviyelerden inmediği Aralık ayında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan kur korumalı mevduat uygulamasına katılım her geçen gün büyüyor.

Koza Altın İşletmeleri A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yaptığı açıklamada çeşitli bankalarda bulunan mevduatları için kur korumalı TL mevduat programına katılma kararı aldığını duyurdu.

Şirket bu kapsamda 6 ay vadeli toplam 831.319.953.47 TL mevduat hesabı açtığını açıkladı. Bu sayede kurumlar vergisi istisnasından ve stopaj avantajından yararlanmış olacak.

Açıklamada; 29.01.2022 tarihli ve 31734 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Vergi Usul Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunu‘nun geçici 14. maddesi kapsamında beklenen kurumlar vergisi ve stopaj avantajının yaklaşık 87 milyon TL olduğu belirtildi. Bunun 63 milyon 800 bin TL’sinin ise 2021 yılına ait olduğu bildirildi.

Bu arada Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, 2 Şubat 2022 itibarıyla kur korumalı mevduat hesaplarında 281 milyar TL tutar olduğunu açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu sistem ile Türk lirası birikimleri kurdaki değişimlerden korunuyor, stopaj oranı uygulanmıyor. Hesap açılışı sırasında sunulan faiz oranı ile getiri sağlanıp, vade boyunca olası kur hareketlerine karşı birikimler koruma altına alınıyor.

Vade bitimindeki faiz oranı eğer döviz kurundaki artıştan düşük ise döviz kurundaki artış hesaba yansıyor. Kur değişimi ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından her gün saat 11.00’de açıklanan seviyelerden hesaplanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.