Yatırım yapmaya başla!

Kur Dalgalanmalarından Korunmanın 4 Yolu

Son dönemlerde döviz kurundaki volatilitenin yüksek olması kur risklerini beraberinde getiriyor. Kur farklarından korunma yöntemlerini incelemek istiyorum.
Kur Dalgalanmalarından Korunmanın 4 Yolu

Kur dalgalanmasının yüzeysellik ve derinliklerindeki farkın yüksek olduğu bu dönemlerde, süreçteki zararın minimize edilmesi yatırımcılar veya şirketler açısından oldukça önem arz ediyor. Döviz farklarından korunmak için alınabilecek bazı yöntemler karşımıza çıkıyor; doğal korunma, döviz bazlı faturalandırma, fiyata yansıtma ya da fiyatlama politikası ve finansal yönetim.

1 Doğal Korunma

Kur Farklarının Gelir ve Gider Para Cinsi ile Zararsız AşılmasıFaaliyet gelirleriniz döviz bazında olup, giderlerinizi de aynı para birimi üzerinden ayarlarsanız kur risklerinden etkilenmemiş olacaksınız. Örneğin bir şirket gelirleri dolar cinsinden olsun. Bu şirket giderlerini de dolar cinsinden ayarlarsa; dolar kurundaki değişim firmayı etkilemeyecek, finansal problemlerle karşılaşmayacaktır. Türkiye de ihracatçı konumunda olan firmaların geliri dolar olduğundan, giderlerini dolar olarak ayarladıklarında son zamanlarda ki yükseliş düşüşten etkilenmeyeceklerdir.

2 Döviz Bazlı Faturalandırma

Döviz Cinsinden Faturalandırmada TL Karşılığı Belirtilmeli

Ürün tedariğini yabancı para ile gerçekleştirildiği ekonomik bir operasyonda, satış yapılırken kesilen faturanın döviz cinsinden olması. Vergi mevzuatına göre yurtiçi ve yurtdışı firmalara döviz bazlı fatura kesilmesi mümkün. Yurtiçi şirketlere kesilecek faturada, fatura bedelinin Türk lirası karşılığının belirtilmesi zorunlu. Yurtiçi döviz faturalarında TL karşılığı için fatura düzenleme tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmış döviz kuru esas alınır.

3 Fiyat Yansıtma ya da Fiyatlama Politikası

Kur Farklarının Başa Baş Noktalarında Ek Fatura İle YansıtılmasıDövizle alınan varlıkların satışında aynı para cinsinden fatura kesilemedi taktirde, kur fiyatlarındaki değişimin başa baş noktasına yaklaşması ya da bu noktada gerçekleşmesi neticesinde ek faturalandırma yaparak farkın fiyata yansıtılmasıdır.

4 Finansal Yönetim

Kur Farklarından Etkili Korunma Yolları Finansal YönetimDoğal yöntemler ile çözüm sağlanamadığı durumlarda bazı finansman teknikleri kullanılabilir. Kurdaki dalgalanma tehlikesini yönetmek için forward, döviz opsiyonları ve future teknikleri uygulanabilir. Bu teknikler kısmi olarak birbirine benzerlik gösterseler de içeriklerinde ciddi farklılıklar barındırmaktadır.

Forvard işlemler döviz, altın veya herhangi bir mal için iki taraf arasında, ileriki bir tarihte yapılacak ticari bir işlem anlaşmasını ifade eder. Yapılan forward işlemlerinin iptali söz konusu olmamakla birlikte vadesi dolduğunda kapanmaktadır. Andak yapılan forward işlemi dengelenebilir. İşlemin tersi yapıldığında ortaya çıkan sonuç nötürlenmiş olacaktır.

Future işlemler yani gelecekte teslim işlem piyasaları. İlerleyen dönemde teslim edilmesi kaydıyla altın ve döviz kontratlarının alım satımının yapıldığı işlemlerdir. Future tekniğinde forvarddan farklı olarak yapılan işlemin tersi gerçekleştirildiğinde, pozisyon tamamen kapanabilmektedir.

Döviz opsiyonları, forward ile aynı sistem ile çalışmasına karşın ileride daha cazip kurlar oluşması durumunda anlaşmadan belli bir komisyon ödemesi yapmak sureti ile vazgeçme imkanı sağlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum