Yatırım yapmaya başla!

Döviz Kurlarındaki Artış Perakende Sektörünü Yeni Önlemler Almaya Yöneltti

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, kurdaki artış sonrası kira/ciro oranında sorun yaşayan perakendecilere destek olmaya devam edeceklerini söyledi.
Döviz Kurlarındaki Artış Perakende Sektörünü Yeni Önlemler Almaya Yöneltti

Son günlerde döviz kurlarındaki rekor seviyeler ve Türk lirasının hızla değer kaybetmesi ithalatçıları olduğu kadar perakendecileri de zor durumda bırakıyor. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, ülkemizin oldukça zor bir dönemden geçtiğini, tüm olumsuz gelişmelere rağmen perakende sektörünün el birliği ile çalışıp yeni önlemler alarak istihdam kaybının önüne geçmeyi hedeflediğini söyledi.

Perakendecilerin kira/ciro oranlarının takip edilerek, destek olunacağı bildirildi.

AYD Başkanı Belgü, dövizdeki artış nedeniyle söz konusu rakamların yakından izleneceğini, imkanları dahilinde iş ortaklarına destek olmaya devam edeceklerini söyledi. AVM ciro endeksinin Haziran ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %23,3 artışla 291 puana ulaştığı belirtildi. Söz konusu rakam 2017 yılının ikinci çeyreğine kıyasla %18,6 oranında artış kaydederek, bu yılın ikinci çeyreğinde 261 puan oldu. Ziyaretçi sayısı endeksi ise geçen yıla oranla %10’luk bir artış kaydetti.

Hulusi Belgü, bu rakamların enflasyonun üzerinde olmasının sektör için umut verici olduğunu söyledi.

AVM’lerde kiralanabilir alanın metrekare başına Haziran ayı itibarıyla İstanbul’da 1.252 TL, Anadolu’da 1.015 TL olduğu belirtildi. Türkiye geneli metrekare verimliliği Haziran ayında 1.110 TL’ye yükselirken, metrekare başına düşen cirolarda ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, enflasyondan arındırılmadan incelemeye alındığında %18,7’lik bir artış olduğu gözlendi.

Önümüzdeki günlerde hem bayram hem de okulların açılması nedeniyle alışveriş merkezlerinde yoğunluk bekleniyor.

AYD Başkanı Belgü, uzun süredir düşük giden ziyaretçi sayısının Haziran ayında yeniden yükselişe geçtiğini, yaklaşan Kurban Bayramı ve okul dönemi ile de yoğunluğun artacağını ifade etti. Bayramın ilk günü tek başına 1,5 milyar liralık ciro elde etmenin hem perakendeciye hem de toplanan vergilerle devlete fayda sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Alışveriş kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum