Yatırım yapmaya başla!

Kullanılmış Akıllı Telefon ve Ucuz Televizyon Ürünlerinde Güvenlik Problemleri Ortaya Çıkıyor

Yapılan araştırmalar ikinci el akıllı telefon ve ucuz fiyat ile sunulan akıllı televizyon ürünlerinde güvenlik problemleri olduğunu gösteriyor.
Kullanılmış Akıllı Telefon ve Ucuz Televizyon Ürünlerinde Güvenlik Problemleri Ortaya Çıkıyor

Teknolojinin hızla gelişmesi milyonlarca kişinin hayatında yeni ürünlerin daha fazla yer almasına zemin hazırlıyor. İnternet kullanımındaki artış ile beraber akıllı cihazlar bu ürünlerin başında geliyor. Gerek akıllı telefon gerekse akıllı televizyonlar internet ağına bağlanabiliyor ve kişisel verilerin büyük bölümü çeşitli yollar ile bu cihazlarda saklanıyor. Tabi bu durum beraberinde çeşitli güvenlik risklerinin de yaşanmasına zemin hazırlıyor. Yapılan son araştırmalar ise ikinci el akıllı telefonlarda ve bazı akıllı televizyonlarda güvenlik risklerinin olduğunu ortaya koyuyor.

Günümüzde piyasada sunulmuş olan çok sayıda akıllı telefon modeli mevcut. Bu modeller arasında yüksek fiyat ile sunulanlar olduğu gibi daha ucuz telefonlar arayanlar için çeşitli seçenekler mevcut. Pek çok kişi ise maddi durumu gereği ikinci el telefonlar yönelmek durumunda kalıyor. Ancak yapılan araştırmalar ikinci el akıllı telefonlarda daha önceki kullanıcılara ait verilerin bulunduğunu gösteriyor ve güvenlik riskine dikkat çekiliyor.

İkinci El Telefonlarda Güvenlik Riski

İkinci El Telefonlarda Güvenlik Riski

Pek çok akıllı telefon kullanıcısı cihazlarını ellerinden çıkarıyor ve satmayı tercih ediyor. Bu telefonlar daha sonrasında başka kişiler tarafından satın alınıyor. Ancak cihazların büyük bölümünde veri temizliğine dair herhangi bir işlem yapılmıyor. Dolayısıyla telefonların içerisindeki pek çok kişisel veri bir sonraki kullanıcı tarafından erişilebilir durumda oluyor. Üstelik araştırmalar bu cihazların pek çoğunda kötü amaçlı yazılımların olduğunu ve üçüncü kişilerin bu sayede takip edilebildiğini gösteriyor.

Hertfordshire Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada eBay üzerinden 100 adet ikinci el telefon satın alındı. Satın alınan telefonların yüzde 17’sinde bir önceki kullanıcıya ait kişisel verilere rastlandı. Bu veriler arasında e-posta, fotoğraf, kişi listesi, mesajlar, banka hesabı bilgileri gibi içerikler yer alıyor. Uzmanlar bu verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde ortaya kötü sonuçların çıkabileceğini belirtiyor.

Güvenlik uzmanları ikinci el akıllı telefon alacak olan kullanıcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor ve şu tavsiyelerde bulunuyor. Telefonun fabrika ayarlarına geri döndürülmesi ve sıfırlanması gerektiğinin altı çiziliyor. Ayrıca yapılacak alışverişin güvenilir kişilerle olması gerektiği belirtiliyor.

Ucuz Akıllı Televizyonlar Riskli

Ucuz Akıllı Televizyonlar Riskli

Güvenlik riski barındıran tek ürünler akıllı telefonlar değil. Son yıllarda kullanım oranı hızla artan akıllı televizyonlarda da benzer risklerin olduğu ifade ediliyor. Bu cihazların internet ağına bağlı olması nedeniyle dış kaynaklardan erişilmesi mümkün olmakta. Televizyon üreticileri kullanıcılara daha iyi hizmet vermek adına veri toplama işlemi gerçekleştiriyor.

Bu konuyla ilgili Washington Post tarafından hazırlanan bir rapor akıllı televizyon üreticilerinin izleyicileri takip ettiğine dikkat çekiyor. Toplanan istatistikler sonucu ABD’li bir vatandaşın günde ortalama 3 saat televizyon izlediği verisi elde edilebiliyor. Toplanan bu veriler reklam amacıyla başka şirketlere satılabiliyor. Tabi verilerinin paylaşılmasını istemeyen kullanıcılar televizyonun ayarlar bölümünden yapacağı düzenleme ile bunu engelleyebiliyor.

Televizyon kullanıcılarının büyük bölümünün ise veri toplanmasını kabul ettiği belirtiliyor. Kullanıcılar toplanan verilerinin ticari amaçlar ile kullanıldığı konusunda bilgi sahibi olmuyor. Güvenlik araştırmaları akıllı televizyonlardan hariç olarak yeni nesil kulaklıklarda da benzer durumların olduğunu ifade ediyor. Dünyanın önde gelen kulaklık üreticilerinden Bose, ürünlerini satın alan kullanıcılar, veri toplama işlemini baştan kabul etmiş sayılıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum