Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kullanıcıları Rahatsız Eden SMS ve E-Postalar için Denetleme Başlıyor

Uzun zamandır kullanıcıları rahatsız eden SMS ve e-postalar oluşturulan sistem ile engellenmeye başlıyor.
Kullanıcıları Rahatsız Eden SMS ve E-Postalar için Denetleme Başlıyor

İnternet tabanlı uygulama ve araçların yaygınlaşması ile beraber pek çok şirket reklam kampanyalarını da bu mecralar üzerinden gerçekleştirmeye başladı. Cep telefonu kullanıcıları ve e-posta sahibi olan kişiler sayısız reklam gösterimine maruz kalıyor. Mobil cihaz tarafında SMS şeklinde yapılan reklamlar ayrıca kullanıcıların e-posta kutularının da adeta olmasına neden oluyor.

Bu durum tüketicilerin tepkisini epeydir çekiyor. Ticaret Bakanlığı’na izinsiz şekilde gönderilen e-posta ve SMS’ler nedeniyle 500 binden fazla şikayet gönderildiği belirtiliyor. Bakanlığın bir süredir bu mesajları engellemek adına çalışma yürüttüğü biliniyordu. Yapılan çalışma kapsamında İleti Yönetim Sistemi oluşturuldu. Bu sistem sayesinde kullanıcıların istemediği mesajlara karşı engelleme yapılacak.

İzinsiz E-Posta ve SMS’lere Son

İzinsiz E-Posta ve SMS’lere Son

Tüketicilerin denetimsiz ve izinsiz olarak e-posta ve SMS’lerden korunmasını sağlayacak İYS sistemi, 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren aktif hale geliyor. Bu tarihten itibaren mesaj gönderimi yapmak isteyen şirketler, sahip oldukları verileri İYS’ye yüklemek zorunda olacak. İzin almayan kurumların mesaj göndermesi engellenecek. Son dönemde dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi ile beraber bu tarz mesajlarda yoğun bir artış gözlemleniyor.

İleti Yönetim Sistemi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından geliştirildi. Sisteme kayıt olmayan firmalar ellerindeki verileri kaybedecek ve yüksek cezalar ile karşı karşıya kalacak. Tüketiciler de bu sisteme giriş yaparak kendilerine gelecek mail ve SMS’leri kontrol edebilecek. Alıcıların onayı olmadan ileti gönderen şirketler 2 bin TL ile 9 bin 515 TL arasında cezai yaptırım ile karşı karşıya kalacak.

Ret bildirimi sonrası gerekli yükümlülüklere uymayan şirketlere ise 28 bin 546 TL’ye kadar para cezası uygulanabilecek. Bu ceza hizmet sağlayanlara ve aracılara uygulanabiliyor. Toplu yapılan gönderimlerde cezanında 10 katına çıkabileceği belirtiliyor. Yani bir firma bu nedenle 280 bin TL gibi bir ceza ile karşı karşıya kalabilir.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum