Yatırım yapmaya başla!

Larry Kudlow, Çin Ekonomisinin Parçalandığını Söyledi

Trump'ın ekonomi danışmanı olan Larry Kudlow, Çin ekonomisinin parçalandığını söyleyerek dikkatleri çekmeyi başardı.
Larry Kudlow, Çin Ekonomisinin Parçalandığını Söyledi

Trump’ın ekonomi danışmanı olan Larry Kudlow, genel olarak Trump’ın söylediklerinin sıkı bir destekçisidir. Şimdi ise ülkesinin, ABD ekonomisinin karşılaştırmalı gücü nedeniyle Çin ile ticaret müzakerelerinde üst sıralarda yer aldığını belirtti. Çin ekonomisinin ise çöktüğünü ve 20 yıl önceki gücünün olmadığını söyledi.

Kudlow, “Herhangi bir uzun Çin yatırım grafiği veya ekonomik ölçütler sabit bir düşüş olduğunu gösteriyor. Muhtemelen birkaç noktadan şişirilmiş olan GSYİH oranları daha da aşağıya doğru ilerliyor,” dedi.

Çin, ekonomisinin ikinci çeyrekte yüzde 6,2 oranında büyüdüğünü ve gayri safi yurt içi hasıla için 27 yılın en zayıf büyüme oranını elde ettiğini açıklamıştı. Ayrıca Çin hisse senetlerinde de genellikle düşüş gözleniyor. Şanghay bileşik hisse senedi endeksi, geçen yılın en yüksek seviyesine göre yüzde 15’ten fazla düştü. Buna karşılık, S&P 500 geçen yılki oranın sadece yüzde 5 altında.

Kudlow’un yorumları, ABD hisse senetleri 2019 yılının en kötü gününden sonra bir miktar toparlandıktan sonra geldi. Ticaret savaşı, Pazartesi günü yeni bir noktaya gelirken; Kudlow, ABD’nin pazarlık etmek istediğini ve bir anlaşma yapmak istediğini dile getirdi.

Kudlow, Çin’in bir ticaret anlaşmasına devam edebileceğini söyledi; ancak ABD’nin ekonomisinin Çin’den daha fazla yavaşlamaya dayanabileceği konusunda ısrar etti. Kudlow, “Çin’in bizden çok daha fazla yaralandığını düşünüyorum. Amerikan ekonomisi çok güçlü, onlarınki değil,” ifadelerini kullandı.

Kudlow: Trump Ticaret Görüşmelerine Göre Tarifeleri Esnetebilir

Kudlow: Trump Ticaret Görüşmelerine Göre Tarifeleri EsnetebilirBeyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, ABD ile Çin arasındaki ticaret ve para kavgalarının yoğunlaşmasına rağmen Trump’ın tarifelerde esnekliğe yol açabilecek bir anlaşmaya açık kalmaya devam ettiğini de söyledi.

Kudlow, “Gerçek pazarlık yapmak istiyoruz. Çin ekibinin Eylül ayında buraya gelmesini planlıyoruz. İşlere göre tarifeler değişebilir,” dedi. Ulusal Ekonomik Konseyi direktörü olan Kudlow, Trump’ın baş ekonomi danışmanı olarak görev yapıyor.

Trump, Çin’e karşı bir dizi saldırgan tweet attı ve Perşembe günü, kalan 300 milyar dolarlık Çin malı için yüzde 10 gümrük vergisi açıkladı. Bunların 1 Eylül itibarıyla uygulamaya gireceğini de söyledi.

Kudlow, “Tweetleri ve ticaret ekibiyle yaptığı görüşmeler sırasında müzakerelere devam etmek istiyor. Bir anlaşma yapmak istiyor. Amerika Birleşik Devletleri için doğru anlaşma olmalı. Ticari bir işlemi çok tercih ederdik,” dedi.

Larry Kudlow, bir Wall Street Journal raporunda yeni tarifelere aykırı olduğu yönündeki yorumu reddetti. ABD’yi, çıkmazın sürdüğü açık bir avantaja sahip olarak gördüğünü ve tarife yükünün Çin’de neredeyse yüzde 100 oranında düştüğünü eklediğini söyledi.

Kudlow, “Amerikan ekonomisi mükemmel durumda. Yükseliyor, enflasyon yok. Müthiş bir durumdayız. Çin, ne yazık ki öyle değil,” ifadelerini de kullandı.

Trump ABD Ekonomisinin Güçlü Olduğunu Vurguladı

Trump ABD Ekonomisinin Güçlü Olduğunu VurguladıHer fırsatta ABD ekonomisinin gücünden bahseden Trump, bugün de benzer şeyler söyledi. ABD ekonomisinin çok güçlü bir konumda olduğunu, faiz oranlarının ve yatırım fırsatlarının Çin’den büyük miktarda para çektiğini söyledi.

Trump Twitter hesabından, “Güvenlik, yatırım ve faiz oranları nedeniyle Çin’den ve dünyanın diğer bölgelerinden büyük miktarda para Amerika Birleşik Devletleri’ne dökülüyor. Çok güçlü bir pozisyondayız. Şirket de ABD’ye büyük miktarlarda geliyor. İzlemek için güzel bir şey,” ifadelerini paylaştı.

Trump Çiftçilere Daha Fazla Yardım Sözü Verdi

Trump Çiftçilere Daha Fazla Yardım Sözü VerdiTrump, çiftçilere Çin’in ABD ticaretine karşı artan tarım saldırganlığının, onlara zarar veremeyeceğini söyledi. Ayrıca gerekirse 2020’de onlara daha fazla destek vereceğini de belirtti.

Trump yönetimi, Amerika’nın Çin ile yaptığı tatsız tarifelerle tehdit edilen çiftçilere, milyarlarca dolar destek verdi. Mayıs ayında Tarım Departmanı 16 milyar dolarlık bir yardım paketi açıkladı.

Çiftçileri kendi tarafında tutmak; gelecek yıl tekrar seçilmeye hazır olan ve Çin ile mücadelesini geri almak istediğine dair hiçbir kanıt göstermeyen Trump için çok önemli bir siyasi hedef.

Washington Post, 1 Ağustos’ta, 2016 seçimlerinde Trump’ı destekleyen 10 ilden 9’unun ticaret savaşıyla ilgili sübvansiyonlar aldığını birdirdi. Çiftçilere yönelik hisseler, dünkü işlemlerde sert düşüş kaydetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum