Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küçülme Sinyallerine Kıyasla Piyasalarda Olumsuzluğa Dair Bir Unsur Gözükmüyor

Güncellenen veriler baskısında satış gören endekslerde geleceğe dair olumsuz bir neden görülmediği yatırımcılar tarafında iyimser bir tablo.
Küçülme Sinyallerine Kıyasla Piyasalarda Olumsuzluğa Dair Bir Unsur Gözükmüyor
Yorum

Global hisse senetleri küresel büyümeye ilişkin endişelerin yeniden ortaya çıkmasıyla düşüşünü Salı gününde de sürdürdü. Bu senaryoda endekslerin değer kazanım serisinden negatif ayrışma göstermesi ile yatırımcılar tarafında olasılığı yüksek düşünce ise 2019 tablosuna bakarak güçlü 2020 öncesinin bir işareti olup olmadığını ya da sadece kısacık bir iyimserlik anı olup olmadığını sorgulamalarıdır.

Stoxx Europe 600 sabah işlemlerinde %0.40 düşüş göstermişti, endekste görülen toparlanma sonucu an itibarıyla %0.25’lik bir kayıba ulaşıldı. Bölge endeksleri banka ve madencilik hisseleri önderliğinde değer kaybetti. Asya pazarlarının çoğu da, Çin’in Şangay Bileşiği’ndeki %1.2, Japonya’nın Nikkei 225’i %0.5 ve Hong Kong’un Hang Seng’i ise %0.7 değer kaybetti.

Vadeli İşlemler,Martin Luther King Jr. Günü ile üç güne uzayan bir aradan sonra açılışında hem S&P 500 hem de Dow Jones Industrial Average için %0.8’lik düşüşe işaret ediyor olabilir. Vadeli işlemlerdeki hareketlerin, endekslerin açılış zilinden sonraki pazar hareketlerini tam olarak yansıtmadığı verilerle de karşılaşılmış olması net bir görünümden bahsedilmesini pek mümkün kılmasa da yön aşağı gözükmekte.

Büyüme Endişeleri Hisse Senetlerini Baskıladı

Büyüme Endişeleri Hisse Senetlerini Baskılayan Bir Neden OlduKüresel büyümeyle ilgili endişeler bu hafta hisse senedi piyasalarına ağırlık verdi. Uluslararası Para Fonu, Ekim ayında yayınlanan 2019 yılında küresel ekonomik büyüme tahminini %3.7’den tahminini % 3,5’e düşürmüştü. Bu görece negatif veriye paralel Pazartesi günü yayınlanan resmi verilere göre, Çin ekonomisi 1990’dan bu yana en yavaş yıllık hıza 2018’de ulaştı %6.6 seviyesinde gözlendi.

Fidelity International’dan Anna Stupnytska, Çin’deki yavaşlamanın dünyanın en büyük ikinci ekonomisi için olumlu bir sinyal olduğunu ve Pekin’in “verimsiz” büyük patlama teşvik tedbirleri kullanmadığını öne sürdüğünü söyledi. Stupnytska’nın genel görüşten ayrılan bu düşüncesi farklı bir bakışta değerlendirilse de olumsuzluğa dair beklentiyi tetikleyen bu güncelleme yatırım girişkenliğini baskılayabilecek bir unsur.

Gelişmeyi uzun vadeli sürdürülebilir yatırımların yatırımcı tarafında daha hoş karşılanacağına olanak verecek bir durum, kısa vadelileri ise piyasalarda olumsuz sonuçlara daha yakın olarak betimleyen Stupnytska; reel sektör ve tedarik zincirlerindeki yansımanın da negatif olabileceğini de belirtti.

Gelişmelere Rağmen Kötü Bir Tablo Gözlenmiyor

Geleceğe Dair Olumsuz Olabilecek Bir Kaynak GörülmüyorABD dolarını 16 ülke para birimine karşı takip eden WSJ Dolar Endeksi son işlemlerinde de birkaç gündür sergilediği yatay performansını korudu. Günü %0.03 değer kazanımı ile 89,60 seviyesinde sürdüren endekse karşılık, aynı para birimini 4 ülke para cinsine karşı takip eden Dolar Endeksi DXY bugün yükselişine yataydan hafif bir olumlu ayrışma ile %0.07 primlenme ve 96,40 fiyatında  gözlendi.

Piyasa hareketlerine bakıldığında bu yıl içersinde ciddi olumsuzluklara kaynak görülebilecek bir durum da gözlenmemekte. IMF’nin açıklaması negatif bir etki olarak gözlense de özellikle Fed tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanmış olan politikalarda sabırlı olunacağına dair güvercin duruş rahatlatıcı bir görünümü destekliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu