Yatırım yapmaya başla!

Küçük İşletmelerin Parasını Çalan Kötü Niyetli Yazılım: Magala!

Magala adı verilen bir botnet, küçük işletmelerin parasını çalmaya devam ediyor. Sahte reklam gösterimi üreten zararlı yazılım, cihaz başına 350 dolar kazanıyor!
Küçük İşletmelerin Parasını Çalan Kötü Niyetli Yazılım: Magala!

20 yıl önce Moskova’da kurulan güvenlik şirketi Kaspersky Lab., özellikle de bilgisayar ve internet güvenliği üzerine yazılımlar geliştirmeye devam ediyor. İşte küçük işletmecilerin kabusu haline gelen Magala adındaki bu yazılım da Kaspersky’ın araştırmacıları tarafında keşfedildi.

Magala Trojan Clicker adında zararlı bir yazılım sayesinde kurbanlarının bilgisayarlarına bulaşarak sahte reklam gösterimleri yaratan bu virüs, cihaz başına tamı tamına 350 dolar kazanç elde ediyor. Fakat kötü niyetli reklamcılarla çalıştıklarından haberleri dahi olmayan küçük işletmeler, bu durumdan en çok zarara uğratanlar oluyorlar.

Kullanıcı Tıklamalarını Taklit Ediyor!

Kullanıcı Tıklamalarını Taklit Ediyor!İçeriğe bağlı reklamların, küçük şirketlerin potansiyel müşterilerine ulaşabilmek adına kullandıkları en yaygın yol olduğu biliniyor. Fakat bazen reklam aldığınız bu firmalar için etik değerler pek de söz konusu olmuyorlar. Küçük işletmecileri zor duruma düşüren zararlı botnet Magala’nın da bu tarz ahlaki değerlerden yoksun reklamcıların kullanıldığı düşünülüyor.

Bulaştıktan itibaren cihazları zombi haline getiren Magala, sahte reklam gösterimleri ve tıklamalar meydana getirerek kullanıcılarının yasa dışı yollarla kazanç sağlamasına neden oluyor. Cihazlara yayıldıktan sonra web siteleri üzerinden kullanıcı tıklamalarını taklit eden bu zararlı yazılım, özellikle de dolandırıcı reklamcılarla anlaşan küçük işletmelerin canını yakıyor.

Ele Geçirdiği Sitelerden Gizlice Cihazlara Yayılıyor!

Ele Geçirdiği Sitelerden Gizlice Cihazlara Yayılıyor!Magala’nın bir cihaza bulaşma yolu oldukça basit. Zapt etmiş olduğu internet siteleri üzerinden yayılıp, cihazlara sessiz sedasız reklam yazılımları yükleyip, uzaktaki sunucuyla irtibata geçen Magala, tıklama sayısını arttırmak için her yola başvuruyor.

Gizlice Cihazlara YayılıyorAncak bu virüs en çok da tıklama sayılarını arttırmak için “arama sorgu listesi” talep ediyor ve akabinde almış olduğu listeyi kullanarak, cihaz sahiplerine arama sorguları göndermeye başlıyor. Daha sonra ise kullanıcıların haberi olmadan 10 saniyede 1 sonuçlara tıklıyor.

Tüm Yazılımlarınızı Güncel Tutun!

Tüm Yazılımlarınızı Güncel Tutun!Kullanmış olduğu bu yöntemle tıklama başına 0.07 dolar kazanç sağlatan Magala, cihaz başına ise yaklaşık olarak 350 dolar kazandırıyor. Kaspersky’ın güvenlik uzmanlarından Sergey Yunakovsky; bu tarz yeni botnetlerin ortaya çıkmasının, yarı meşru tanıtıma olan rağbetin halen daha devam ettiğinin göstergesi olduğunu belirtiyor.

Reklam masraflarından kısmak isteyen küçük işletmelerin bu yola başvurduklarını, fakat daha sonra ise kötü niyetli reklamcılar tarafından dolandırıldıklarını dile getiriyor. Ayrıca kullanıcıların siber saldırılardan korunabilmeleri için güvenlik çözümleri kullanmaları ve tüm yazılımlarını güncel tutmaları uyarısında bulunuyor.

Hızla gelişen teknoloji çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırıyor olsa da bu gücü kötüye kullanan yazılımcılar ve siyah şapkalı hackerlar, bazen devasa şirketleri dize getiriyor, bazen ise küçük işletmelerin ve bireylerin sonunu getiriyorlar. işte Magala adı verilen bu yazılım da reklam bütçesi olmayan küçük şirketlerin kabusu haline geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum