Yatırım yapmaya başla!

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Pazarlama Stratejileri

Bildiğiniz gibi günümüzde sosyal medya yalnızca boş vakitlerinizde kim, nerede görmeniz için değil; işletmeleriniz için de önemli bir hale geldi. Eğlence olmaktan çıkan sosyal ağlar, kurumsal yapının vazgeçilmezi olmasının yanında pazarlama adına da iyi bir yer edindi. Şirketiniz için açacağınız kurumsal sosyal hesaplarınızı iyi bir şekilde yöneterek hem reklamınızı yapabilir hem de pazarlama stratejileri geliştirerek satışlarınızı artırabilirsiniz.

Küçük işletmeler için doğru sosyal medya pazarlama stratejileri geliştirildiği zaman satışların artırılmasının yanı sıra siteye gelen trafikte de artış görülmüştür. Bu nedenle sosyal medyayı bir vakit kaybı olarak görmemeli, stratejiler geliştirmeli, kurumsal yapı kazandırmalı ve bir bütçe ayırmalısınız. Şirketiniz için bir topluluk ve sayfa oluşturarak ürünlerinizi tanıtabilir, müşterilerinizle iletişim kurabilir, kampanyalar hakkında haber yapabilir ve tanınmanızı kolaylaştırabilirsiniz. Bu nedenle kendinize bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmayı ihmal etmemelisiniz.

Şimdi küçük işletmeler için 5 sosyal medya pazarlama stratejisi paylaşmak istiyoruz:

Her Sosyal Ağ için Farklı İleti

Her Sosyal Ağ için Farklı İletiHer sosyal medya platformunun birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi Twitter’da 140 karakter kadar ileti paylaşabilirken, Facebook’ta sınır yoktur. Ama Facebook’un da çok ince sınırları vardır ve iletinizi spam olarak işaretleyebilir. Tumblr, Instagram, Google Plus gibi her sosyal medya platformunda farklı ileti kullanılmaktadır. Bu konuda bilgi edinmelisiniz ve iletilerinizi buna göre ayarlamalısınız. Her platform için aynı iletiyi kullanmak yerine, hepsinde farklı iletileri tercih etmelisiniz. Aynı zamanda her sosyal medya ağının kendine özgü bir kullanıcı kitlesi bulunmaktadır. Bu konuyu da aklınızda bulundurmalı ve bu kullanıcılara uygun iletiler hazırlamalısınız.

Tüketicinin Sizi Bulmasını Sağlayın

Tüketicinin Sizi Bulmasını SağlayınYerel araştırmalar yapmak, sosyal medyadan tüketicilerin size ulaşmasını sağlayacaktır. Tüketiciler için sosyal ağlarınızı, doğal olarak kendinizi görünür yapmanız gerekiyor. Tüketicinin tam da ihtiyaç duyduğu zamanda karşısına çıkmanız sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacaktır. Ama bunun için yerel işletmeler dizinine eklenmeli, Google Maps gibi uygulamalarda kendinizi işaretlemeli ve tüketicinin sizi zorlanmadan bulmasını sağlamalısınız. Rakiplerinizin sosyal medya ağlarını inceleyerek neler yaptıklarına bir bakın, kendilerini nasıl listelediklerine göz atın.

Yarışma ve İndirimler Yapın

Yarışma ve İndirimler YapınSosyal medya ağları üzerinden yapacağınız duyurularla indirim günlerini haber verebilirsiniz. Yarışmalar düzenleyerek hediyeler sunabilir ve böylece daha büyük kitlelerin dikkatini çekebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı kurumsal bir şekilde düzenleyip tasarlayarak yapacağınız indirimler hakkında bilgi verebilirsiniz. Artık birçok kişi interneti kullanarak indirimleri takip ediyor ve kampanyalara katılıyor. Çekilişler, yarışmalar organize ederek tüketicinin ilgisiniz çekebilir ve ürünlerinizin reklamını yapmak için iyi bir fırsat yaratabilirsiniz.

Görsel Kullanımına Dikkat Edin

Görsel Kullanımına Dikkat EdinSosyal medya ağları görsel açıdan kullanıcıyı en çok etkileyen yerdir. Web sitenizde özenle seçerek kullandığınız resim ve fotoğraflar gibi sosyal medya ağlarınızda da özenle seçilmiş görselleri tercih etmelisiniz. Özellikle Pinterest, Instagram, Tumblr, Facebook gibi sosyal ağlarda kaliteli resimler kullanmalısınız. Kendi özgün fotoğraflarınızı kullanmak bir avantaj olacağı gibi, ürünlerinizi tam anlamıyla tanıtan fotoğraflara da yer vermelisiniz. Ofis etkinliklerinizi, şirket kültürünüzü tanıtacak fotoğraflar da kullanabilirsiniz. Tüketicilerin gözünde şeffaflık sergileyecek ve sizi güvenilir bir şirket haline getirecek paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Fotoğraflar kadar video paylaşımda da bulunabilir; reklam videolarınızı, ofis etkinliklerinizi kullanıcılarla paylaşabilirsiniz.

TV Reklamları Yanında Sosyal Reklamları da Tercih Edin

TV Reklamları Yanında Sosyal Reklamları da Tercih EdinŞirketinizle ilgili televizyon, radyo veya gazetelere reklam verebilirsiniz. Bunlara çevrimdışı reklam denmektedir. Ama sosyal medya ağları anlık iletilerden oluşur ve reklamınızı çevrimiçi kanallardan yapmanızı sağlarlar. Bildiğiniz gibi sosyal medya ağları da kendi reklam özelliğini oluşturdu ve Facebook, Twitter, Instagram üzerinden sponsorlu içerikler paylaşabiliyorsunuz. Bu sayede hedef kitlenizi doğru bir şekilde seçerek, daha geniş bir müşteri portföyünü hedefleyebilirsiniz. İnsanların sizi tanıması ve tam da ihtiyaçları olduğu anda anasayfalarına düşmesini sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Web Girişimleri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum