Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Küçük Görünen Ama Maddi Anlamda Başarısızlığa Neden Olan Harcamalar

Küçük Görünen Ama Maddi Anlamda Başarısızlığa Neden Olan Harcamalar

Herkesin kendine göre bir para harcama alışkanlığı var. Kimi ayakkabılara takıntılı, kimi arabalara! Kimi evi için elinde ne varsa ailesinin önüne seriyor, kimi güvenlik konularında aşırı hassasiyet gösteriyor. Bazıları elde ettiği kazancın hepsini hiç düşünmeden harcarken, bazıları da kazandığının bir kısmını kenara koymayı alışkanlık haline getirmiş. Sonuçta küçükten büyüğe, öğrenciden çalışana, gencinden emeklisine varana kadar herkesin farklı bir para harcama şekli var. Hemfikiriz, değil mi? Neyse, dediklerime katıldığınızı düşünüyor ve devam ediyorum.

Evet, para harcama alışkanlıklarının kişiden kişiye değiştiğinden bahsettik. Ancak bazı harcamalar, istisnasız herkes için aynı! Belki miktar hususunda değil ama nitelik konusunda aynı olan bu harcamalar arasında giyim, gıda, eğitim, sağlık ve barınma gibi temel ihtiyaçlar sıralanabilir. Sonuçta hemen hepimiz bu gereksinimler için para harcamak zorundayız. Diğer taraftan, bu grubun dışında kalan birkaç ortak harcama daha var. Ya da şöyle söyleyeyim. Neredeyse hepimizin düştüğü bazı para tuzakları var. Hani şu küçük gibi görünen ama bir araya geldiklerinde veya uzun vadede düşünüldüklerinde ne kadar fazla oldukları anlaşılan harcamalar.

Eften püften olan bu harcamalar, maddi anlamda kişiye büyük oranda zarar veriyor. Ama işte önemsenmedikleri için bu harcamaları ortadan kaldırmak pek mümkün olmuyor. Yani belki de yıllar boyunca aynı hataları yapıyor ama onların hata olduğunun farkına bile varmıyoruz. Bu küçük ama kötü para alışkanlıklarını sağlıklı bir meyveyi içten içe kemirip tüketen kurtlara da benzetebilirsiniz. Hani kıpkırmızı bir elmayı kesersiniz de içinin delik deşik olduğunu görürsünüz ya, işte aynı onun gibi bir durum. Bu nedenle kurt meyvenin içine girmeden önleminizi almanız gerekiyor. Yani sizi maddi bir çıkmazın içine sürükleyebilecek para harcamalarına gerçekten çok dikkat etmelisiniz. Şimdi diyeceksiniz ki “neymiş bu küçük görünen harcamalar”? Hiç merak etmeyin, çünkü aşağıdaki listede bunları bir bir inceleyeceğiz.

Şişelenmiş Sular!

Şişelenmiş Sular!Şişelenmiş sular için ne kadar çok para harcadığınız hiç düşündünüz mü? Eğer cevabınız hayırsa, bundan sonra kesinlikle düşünmelisiniz. Tabii, paranızı çöpe atacak kadar zengin değilseniz. Bu noktada, yarım litrelik, 5 litrelik ya da 10 litrelik arttık her neyse; kişinin bütçesine ne kadar zarar verebileceğini düşünüyor olabilirsiniz. O zaman, düşünelim. Yarım litrelik bir şişe su için her gün 50 kuruş verseniz (o da en az); haftada 3.5 ayda 14 lira yapar. Yılda ne kadar yapıyor, biliyor musunuz? Tam 168 lira! Kaldı ki benim verdiğim değerler en düşükleri! Evinize damacana su söylediğinizi düşünelim. Hani şu 20 değil de 19 litre olanlardan! Ortalama 7 liradan haftada 2 damacana su alsanız 14 lira, ayda 56 lira, yılda 672 lira yapar. Az mı? Bence hiç değil. Bu nedenle, dışarıdan su almak yerine musluk suyu kullanabilir ya da evinize arıtma sistemi yaptırarak içme suyu derdine kesin çözüm üretebilirsiniz.

Kahve!

Kahve!“Aman canım sende, altı üstü bir kahve parası” demeyin. Günde en az 5 lira ödediğiniz bir kahvenin bütçenize verdiği zarar ne kadar çok biliyor musunuz? Niye soruyorsam, tabii ki bilmiyorsunuz. Y da biliyor ama görmezden geliyorsunuz! O zaman şöyle söyleyeyim. Bir fincan kahve için ödediğiniz 5 lirayı her gün kenara koysanız, yılda yaklaşık 2000 lira biriktirmiş oluyorsunuz. Anlayacağınız belki de bir maaşınızı ya da maaşınızdan daha fazlasını maksimum 20 dakika sürecek bir keyif için harcıyorsunuz. Bu nedenle çayınız, kahveniz için para harcamadan önce bir kez daha düşünün. Çünkü kahve keyfinizi evinizde yaparak pek çok farklı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Mesela; 2000 lirayla tatil masraflarınızı karşılayabilir, yılda birkaç kez küçük seyahatlere çıkabilir, eşinize onu mutlu edecek bir şey alabilir, çocuğunuzun eğitimi için daha çok harcama yapabilirsiniz. Kaldı ki saydıklarımın hepsi dışarıda kahve içmekten daha mantıklı ve faydalı şeyler!

Piyasaya Son Çıkan Teknolojik Aletler!

Piyasaya Son Çıkan Teknolojik Aletler!Belki bu harcama için küçük görünen diyemeyiz. Ama çoğu insan teknolojik aletlere yapılan harcamaları önemsiz olarak gördüğü için bunu da listeye eklemeye karar verdim. Demek istediğim; teknolojik aletler için miktarca hiç de küçük harcamalar yapmıyoruz belki ama nedense bu harcamaları gözümüzde küçülüyoruz. Bir telefon için 3500 lira vermek, asgari ücretle geçinen birine koymuyor. Yıllık geliri 24000 lira olan biri için piyasaya son çıkan televizyona 4000 lira vermek hiç de zor gelmiyor. İnsanlar sanki olması gereken buymuş gibi, belki özelliklerini bile bilmediği teknolojik ürünlere tomarla para veriyor. İşte bu nedenle, ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemeli ve cebinize boş yere zarar vermemelisiniz.

Telefon Faturaları!

Telefon Faturaları!Burada size telefonunuzu kapatın demeyeceğim elbette ama telefon faturalarınız konusunda dikkat etmeniz gerektiğini söylemeden de edemeyeceğim. Mesela; aylık telefon faturanız ne kadar? Fatura limitinizi aşıyor musunuz? Ya da dakikalarınızı, internet paketinizi vs… neredeyse hiç kullanmıyor musunuz? O halde başka bir tarifeye geçmeyi düşünmelisiniz. Sonuçta günümüzde pek çok farklı seçeneğiniz var. Küçük bir araştırma yaparak operatörünüzü ya da tarifenizi değiştirebilir, kendinizi boş yere para harcamaktan kurtarabilirsiniz.

İçecekler!

İçecekler!Yemeğin yanında söylediğiniz soğuk çaylar, meyve suları, gazlı içecekler ya da sodalar da yaptığınız gereksiz harcamalar arasında. Evet, yüzeysel düşündüğünüz zaman bu içeceklerin fiyatları gayet küçük görünebilirler. Ancak yıl içinde içecekler için harcadığınız parayı duyduğunuzda hiç de küçük olmadıklarını anlayacaksınız. Şöyle ki; yine günde 5 liradan hesaplarsanız (en az) yılda 1800 lira civarında parayı içeceklere verdiğinizi görürsünüz. Üstelik bu içeceklerin sağlık için ne kadar zararlı olduğunu da artık hepimiz biliyoruz. Yani yapmayın. Ne bütçenize ne de sağlığınıza daha fazla zarar vermeyin!

Banka Kesintileri!

Banka Kesintileri!Birden çok bankada hesabınız varsa, dediğim durumu yaşamanız daha muhtemel. Ama büyük ihtimalle bankaların sizden kesinti yaptığının farkında bile değilsiniz. Bankalar, hesap işletim ücretleri, atm kesintileri, kredi kartı aidatları derken yıl içinde hiç fark ettirmeden sizden bir sürü para alabiliyorlar. Eğer bankanızın sizden hiçbir kesinti yapmadığından eminseniz oh ne ala! Ama ben size yine de hesaplarınızı incelemenizi öneririm.

Abur Cuburlar!

Abur Cuburlar!Çikolatalar, sakızlar, cipsler, krakerler, kısacası abur cuburlar… Oldukça küçük görünen bu harcamalar da cüzdanınızı içten içe kemirecek kadar tehlikeliler. Her gün cebinizden çıkan bir lirayı belki önemsemiyorsunuz ama çikolata sakız parası derken yıl içinde abur cubura en az 500 lira harcıyorsunuz. Üstelik aylık market alışverişlerinizde “şunu da alayım, şunu da” diyerek sepete attıklarınızı saymıyorum bile! Sonuçta kendinizi maddi anlamda daha fazla zorlamamak konusunda kararlıysanız abur cuburlar için para harcamaktan vazgeçmelisiniz.

Aslına bakarsanız bu listeye daha pek çok madde eklemek mümkün. Ama ben sizin üzerine basmak istediğim noktayı anladığınızı düşünüyor ve daha fazla uzatmıyorum. Sonuçta siz de gün içinde yaptığınız küçük harcamalara dikkat ederek binlerce liranızın cebinizde kalmasını sağlayabilirsiniz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum