Yatırım yapmaya başla!

Spotify Test Sürecindeki Küçük Boyuta Sahip Lite Sürümünü Yayınladı

İsveç merkezli dijital müzik platformu Spotify bir süredir Lite sürümünü test ediyordu. Test süreci tamamlandı ve küçük boyuta sahip uygulama kullanıcılara sunuldu.
Spotify Test Sürecindeki Küçük Boyuta Sahip Lite Sürümünü Yayınladı

Popüler müzik uygulaması Spotify, 200 milyondan fazla kullanıcısı ile dev bir platform haline gelmiş durumda. Masaüstü ve mobil üzerinden bağlanılan uygulama ücretli ve ücretsiz aboneleri için yeni özellikler ile donatılmaya devam ediyor. Şirket son olarak düşük donanıma sahip cihaz kullanıcıları için yeni bir versiyon kullanıma sundu.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Spotify, normal uygulamaya göre pek çok farklı özelliği ile dikkat çeken Lite sürümünü test ettiğini duyurmuştu. Uygulamanın test süreci tamamlandı ve ilk olarak Android mağazasında sunuldu.

Uygulama düşük veri kullanımı ve kaplanan alan açısından normal sürüme göre bariz farklılıklara sahip. İlk olarak 36 ülkede indirmeye sunulan Spotify Lite’ın daha fazla bölgede yayınlanması bekleniyor.

Spotify Lite Play Store’da Yerini Aldı

Spotify Lite Play Store’da Yerini Aldı

Spotify tarafından geliştirilen Lite sürümü, düşük donanımlı telefonlar için geliştirildi. Özellikle Android ekosisteminde giriş ve orta seviyeye hitap eden çok fazla model mevcut.

Üzerinden belli zaman geçmesiyle beraber bu cihazlar yeni sistem güncellemesi bile alamıyor ve eski bir model olarak anılıyor. Bu özelliklerde çok fazla kullanıcı mevcut ve Spotify bu kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmak adına Lite uygulamasını test ediyordu.

Lite sürümü cihazda sadece 10 MB’lık bir alan kaplayacak. Cihaz hafızası için büyük avantaj olan uygulamanın ayrıca internet kullanımında da gözle görülür bir veri tasarrufuna sahip olması bekleniyor. Çok fazla müzik dinleyen kullanıcıların internet paketlerinin kısa sürede tükendiği biliniyor. Spotify Lite ile bu anlamda bir kolaylık sağlanmış olacak.

Tabi şunu da unutmamak lazım Spotify’ın düşük seviyeye yönelik geliştirdiği bu sürüm kararlı sürüme göre bazı özelliklerden arındırılmış olacaktır. Burada en çok kısıntının tasarım alanında yapıldığı biliniyor. Diğer kullanılan işlevlerin büyük bölümü yine Lite sürümünde yer alacak.

İlk olarak 36 ülke için yayınlanan Spotify Lite, önümüzdeki günlerde Türkiye’deki kullanıcılar tarafından indirilir hale gelecek. Bilindiği üzere daha önce Facebook, Messenger, Twitter gibi popüler sosyal medya uygulamaları aynı amaçla Lite sürümleri geliştirmişti.

30 Temmuz İtibariyle Bir Dönem Kapanıyor

30 Temmuz İtibariyle Bir Dönem Kapanıyor

İsveçli dijital müzik platformu uzun süredir kullanılan bir özelliği rafa kaldıracağını açıkladı. Bugüne kadar bağımsız sanatçılar kendi Spotify hesapları üzerinden icra ettikleri müzikleri yayınlama imkanına sahipti.

Bu sanatçılar içeriklerini sadece Spotify’da yayınlayabiliyor ancak Apple Music ve Deezer gibi rakip uygulamalar için yine telif anlaşması yapması gerekiyordu. Şirketin aldığı karar ile bu kişiler için Spotify kapısının da kapanacağını gösteriyor.

Özelliğin test edildiği beta sürecini sonlandıran Spotify bu konuyla ilgili açıklamasında “Enerjimizi Spotify’a özgü özellik ve araçların geliştirilmesine odaklamaya karar verdik.” ifadelerine yer verdi. Süreç 30 Temmuz’da tamamen sonlanmış olacak ve bağımsız sanatçıların kendilerine yeni platformlar bulması gerekecek. Bunun için en uygun ortam şu an için YouTube görünüyor.

Spotify almış olduğu karara dair yayınladığı blog yazısında “Programımızı kullanarak Spotify’a müzik yüklemiş sanatçıların geçiş sürecini olabildiğince basitleştirmek için dağıtım ortaklarımızla görüşüyoruz. Bağımsız sanatçıların müzik kariyerinde küçük de olsa bir yere sahip olduğumuz için gururluyuz.” notunu paylaştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum