Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Küba Doktorlarını Kahramanmaraş’a Gönderdi

Gelişmiş sağlık sistemiyle ünlü Küba, doktorlarını Türkiye’ye gönderdi. Doktorlar, depremin merkezi Kahramanmaraş’ta göreve başladı.
Küba Doktorlarını Kahramanmaraş’a Gönderdi
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş’ta Pazartesi günü 9 saat arayla meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin ardından yardıma gelen ülkelerden biri Küba oldu. Gelişmiş sağlık sistemiyle ünlü olan Havana’dan 32 doktor, afetzedelerin toparlanmasına destek olmak için Türkiye’ye geldi.

Depremzedeler için Kahramanmaraş’ta bulunan Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde göreve başlayan doktorlara ilişkin açıklama, Küba’nın Ankara Büyükelçisi Alejandro Francisco Diaz Palacios’dan geldi.

Doktorların Küba Cumhurbaşkanı Miguel Mario Diaz-Canel Bermudez’in talimatıyla deprem bölgesine gönderildiğini söyleyen Büyükelçi’nin açıklaması şöyle oldu:

“Türkiye bizim dost ve kardeş ülkemiz… Daha önce Pakistan depreminde görev alan bu ekip, Türk depremzedelere de ihtiyaç duydukları sağlık hizmetinde destek olacak. Doktorlarımız ihtiyaç duyulduğu sürece, burada depremzedelerin yanında olacaktır.”

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, ülkesinin sağlık ordusunun Türkiye’ye gönderileceği haberini geçen gün Twitter hesabından şu sözlerle duyurmuştu:

GCM Yatırım Banner
Bruno Rodriguez Twitter Açıklama
Kaynak: Twitter

Deprem felaketinin yaşandığı ilk anda yardım ve destek için harekete geçen Küba, Türkiye’deki büyükelçiliğinin sosyal medya hesabından şu paylaşımı yapmıştı:

“Türk halkına ve devletine, şiddetli depremin yol açtığı can kayıpları, yaralanmalar ve maddi hasarlar nedeniyle Küba’nın desteğini ve en içten taziyelerimizi iletiyor, mağdurlara yardım konusunda işbirliği yapmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.