Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Krizdeki Sri Lanka Merkez Bankası’ndan Kripto Para Uyarısı!

Krizlerle boğuşan Sri Lanka'da halk kripto para faaliyetleri konusunda uyarıldı. Detaylar haberde;
Krizdeki Sri Lanka Merkez Bankası’ndan Kripto Para Uyarısı!
HABER GİRİŞ

Ekonomik kriz nedeniyle çıkan olaylar sonrasında yönetimi değişen ve olağanüstü hal ilan edilen Sri Lanka’da karışık ortama rağmen kripto para sektörüyle ilgili bir uyarı geldi.

Sri Lanka Merkez Bankası, düzenleme eksikliği ve beraberindeki riskleri gerekçe göstererek halkı kripto paralar ile ilgili faaliyetlerde bulunmaya karşı uyardı.

Banka, üç yıldan kısa bir süre içinde üçüncü kez, herhangi bir firmaya Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerini içeren programları işletmek için herhangi bir lisans veya yetki vermediğini belirtti.

Sri Lanka Merkez Bankası, Kriptoya Karşı Sert Tutumunu Koruyor

Merkez Bankası tarafından halkı risklere karşı uyaran duyuruda şu ifadelere yer verildi:

Sanal para birimleri, düzenlenmemiş finansal araçlar olarak kabul edilir ve bunların Sri Lanka’daki kullanımlarıyla ilgili herhangi bir düzenleyici gözetim veya güvenceye sahip değildirler. Bu nedenle halk, sanal para birimlerine yapılan yatırımların kullanıcılara sunduğu müşteri koruma endişelerinin yanı sıra önemli finansal, operasyonel, yasal ve güvenlikle ilgili risklere olası maruz kalma konusunda uyarıldı.

GCM Yatırım Banner

Bunun dışında yerel bankalar, banka ve kredi kartları aracılığıyla kripto ile ilgili işlemleri kolaylaştırma faaliyetleri konusunda uyarıldı.

Bu en son uyarı, ülke başkanının, ekonomiyi yağmalamak ve bağımsızlıktan bu yana ülkeyi en kötü krize sokmakla suçlanmasının ardından ülkeyi terk etmesinin kısa süre sonrasında gelmiş oldu.

Sri Lanka’da geçen ay, ülkedeki enflasyon oranı bir önceki aydaki yüzde 29,8’den yüzde 54.6’ya çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselmiş ve şimdiye kadar kaydedilen en yüksek enflasyon oranı ortaya çıkmıştı. Ayrıca, Mart ayından bu yana Sri Lanka Rupisi dolar karşısında yüzde 43’ün üzerinde düştü ve ülkenin kasası borç geri ödeme yükümlülüklerini karşılayamadığı için tarihi bir dip gördü.

Sri Lanka’da Baskılara Rağmen Kripto Paralara İlgi Büyüyor

Bununla birlikte özellikle Bitcoin için kripto kabulü, ekonominin çökmesine rağmen yükselişte görünüyor. Bankaların kripto işlemlerini kolaylaştırması yasakken, Sri Lankalılar kripto varlıkları satın almak için Binance ve Paxful gibi borsalardan ve sosyal medya sayfalarından Peer-to-peer (P2P) hizmetlerini giderek daha fazla kullanıyor.

Dünya çapında kripto kabulünü izleyen bir firma olan Triple-A’nın verilerine göre, Sri Lankalıların yüzde 2’si şu anda kripto para birimlerine sahip ve benimseme her gün artıyor.

Çoğu ülke on yıllardır tarihlerinin en kötü ekonomik kriziyle karşı karşıya kalırken Bitcoin, kripto savunucularının enflasyona karşı en iyi korunma aracı olduğunu iddia etmesiyle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Merkezi hükümetlerin para birimleri tarafından manipüle edilmeye ve kontrol edilmeye açık olması, pek çok kesim için Bitcoin’i enflasyona karşı en iyi korunma aracı haline getiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.