Yatırım yapmaya başla!

Uzun Zamandır Talep Edilen Kristal Şeker İhracatına İzin Çıktı

Üreticiler tarafından uzun süredir talep edilen kristal şeker ihracatına, Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanlığınca izin verildi.
Uzun Zamandır Talep Edilen Kristal Şeker İhracatına İzin Çıktı

Tarım ve Orman Bakanlığı Şeker Dairesi Başkanlığı, üreticilerin sabırla beklediği kristal şeker ihtiyacına izin çıktı. Kurum tarafından edilen bilgilere göre kristal şeker ihracatı aylık olarak sadece, talep edenin şeker üreticisi ya da ihracatçı firma olması durumunda 20 tona kadar yapılabilecek.

Bununla birlikte, Suriye’ye gerçekleştirilecek şeker ihracatının da ihracat yapanın şeker üreticisi şirket ya da kamu tüzel kişiliğine haiz kurum-kuruluş veya bunlara ait iştirak-şirket olması durumunda, toplam ihracat miktarı 20 tonu aşmadığı takdirde müsaade edilecek.

Türkiye’de 1 yıl önceden üretilip tüketilememiş ihracat kayıtlı C şekerlerin beklediği ve fabrikalarda fazla miktarda stok bulunduğu, Pancar Şekeri Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin Akay tarafından açıklandı.

Pancar Şekeri Üreticileri Derneği Başkanı Hüseyin AkayŞeker dairesi tarafından ihracata izin verilmemesi sebebiyle 1.5 yılı aşkın süredir fabrikaların bu stokları taşıdığını da ekleyen Hüseyin Akay, “Dahilde işleme rejimi kapsamında ihracat amaçlı üretim yapan firmaların bu şekeri kullanması için onay verilmiyordu ancak o firmalar da şeker ihtiyaçlarını yurt içinden temin etmedi. Dolayısıyla bu stok birikti.” açıklamasında bulundu.

Bununla birlikte şeker üreticilerinin uzun zamandır ihracata izin verilmesini talep ettiğini vurguladı. Akay ayrıca, fabrikaların uzun süreli stok taşıma yükümlülüğünden kurtulması gerektiğini aktarırken yurt dışından talep olduğunu söyledi. Alınan kararın fabrikalarda biriken stokun eritilmesi için olumlu olduğunu ve buna karşın 20 tonda karar kılınan ihracat sınırlamasının sorunu çözmeyeceğini dile getirdi.

Akay, mevcut şeker stoklarının eritilmesi konusunda beklentileri karşılamadığını da ekledi. Türkiye’de şu anda 92 bin ton C şekeri mevcut olduğunu, bunun büyük bölümünün Konya Şeker’de bulunup Kayseri Şeker, Türk Şeker ve Amasya Şeker’de mevcut olduğunu söyledi. Şeker üreticisi ve ihracatçıları tarafından merakla beklenen bu gelişme, oldukça ses getirdi. Diğer bir yandan Tarım ve Orman Bakanlığı, C şekeri ile ilgili usul ve esaslarda 2018’in Ekim ayında bir değişikliğe gitmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum