Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriptoya Boğayı Getirebilir: Spot Bitcoin ETF Hakkında Merak Edilenler

Son dönemde kripto topluluğunun takip ettiği başlıca gelişmelerden spot Bitcoin ETF’leri ve benimsenmesine ilişkin merak edilenler bu haberde…
Kriptoya Boğayı Getirebilir: Spot Bitcoin ETF Hakkında Merak Edilenler
HABER GİRİŞ

Kripto paraların dünya genelinde benimsenmesi her geçen gün artıyor. Bu ilginin artırılması amacıyla geleneksel finans aktörleri yeni çözümler üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Bu çalışmaların sonucunda Bitcoin için spot ETF çözümleri ortaya atıldı.

Bitcoin ve kripto paralar yaklaşık iki yıldır ayı piyasası şartlarına maruz kalırken, son dönemde spot ETF’ler konuşulur hale geldi. ABD’de sektörünün önde gelen pek çok şirketi, spot Bitcoin ETF başvurularında bulunmaya başladı.

SEC’in Onayı Bekleniyor

Başvurular ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapıldı ve bir süredir onaylanması bekleniyor SEC daha önce vadeli Bitcoin ETF’leri onaylasa da, henüz spot Bitcoin ETF onayı vermiş değil.

Son günlerde ise bu başvuruların onaylanacağına ilişkin artan beklentiler, Bitcoin fiyatında güçlü bir yükselişi beraberinde getirdi. Kripto para birimi geçen yılın Kasım ayında 15.000 dolar yakınlarını test etti ve yeni yıldaki toparlanması ile beraber 35.000 dolara kadar çıktı. BTC yazım itibarıyla 34.000 dolar seviyesinden işlem görüyor.

“Spot ETF” tanımı, “Spot Exchange-Traded Fund” ifadesinin kısaltmasıdır ve borsa yatırım fonu olarak biliniyor. ETF’ler yatırımcılara varlığın veya varlık grubunun fiziksel olarak sahip olmadan, pozisyon almalarına olanak sağlıyor.

GCM Yatırım Banner

Bu nedenle spot ETF sahibi bir yatırımcı, bu varlığın fiyatındaki değişikliklerden faydalanmakla beraber, doğrudan sahip olmayacak. Borsa yatırım fonları ağırlıklı olarak döviz kurları, emtialar, hisse senetleri ve tahviller üzerinde oluşturulabiliyor.

Kurumsal Yatırımcı Girişi

ABD’de yapılan spot Bitcoin ETF başvurularının, SEC tarafından onaylanması, kurumsal yatırımcılara sektöre güvenle girişinin önünü açabilir. Bu aynı zamanda Bitcoin’in geleneksel finans ile entegrasyonunun sağlanması açısından önem taşıyor. Uzmanlar bu sayede Bitcoin’in fiyat istikrarında da olumlu yönde değişimler olabileceğini belirtiyor.

Halihazırda Bitcoin ve kripto paralar yüksek volatiliteye sahip olmasıyla biliniyor. SEC, kripto paraların yüksek oynaklığı nedeniyle risklerine dikkat çekerken, spot Bitcoin ETF başvurularını değerlendirmeye devam ediyor.

Boğanın Katalizörü Olabilir

Kripto topluluğu tarafından piyasada bir sonraki boğa trendinin, ETF onayları ile beraber başlayacağına dair yaygın bir görüş hakim. Diğer yandan Bitcoin’in dört yılda bir gerçekleşen yarılanma olayı da, gelecek yılın Nisan ayında gerçekleşecek. 26 Nisan tarihinde gerçekleşen yarılanma ile Bitcoin madencilik ödülü yarıya indirilmiş olacak.

Bu değişim ile BTC’nin deflasyonist bir yapıya kavuşturulması sağlanıyor. Tarihsel veriler ise halving olayları sonrası Bitcoin ve kripto paralarda büyük bir boğa rallinin geldiğini gösteriyor.

Gelecek dönemde, halving olayı, spot Bitcoin ETF başvurularının onaylanması ve ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirim sürecine geçmesi ile beraber, kripto para piyasasında yeni boğa koşusunun başlayabileceği düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.