Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriptoda Bu Hafta İzlenecek Önemli Ekonomik Veri ve Gelişmeler!

Bu hafta yayımlanacak ABD GSYİH ve PCE raporlarının kripto para piyasası üzerindeki etkileri nasıl olacak? Pazarda başka hangi gelişmeler var? İşte detaylar;
Kriptoda Bu Hafta İzlenecek Önemli Ekonomik Veri ve Gelişmeler!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasaları, bu hafta ağırlıklı olarak ABD ekonomisinin görünümü hakkında fikir verebilecek önemli raporlara odaklanmış görünüyor. En çok beklenen ise ABD Merkez Bankası’nın tercih ettiği enflasyon göstergelerinden biri konumundaki kişisel tüketim harcamaları (PCE) raporu olarak görünüyor.

Ayrıca tüketici duyarlılığı ve enflasyon beklentilerine ilişkin raporların da piyasa üzerinde önemli sonuçlar yaratabileceğine dikkat çekiliyor.

24 – 28 Haziran Haftasında Dikkat Çekenler

Haftanın ilk gününde Metal DAO akıllı kontrat yükseltmesi ve Litecoin Summit 2024 etkinliği ön plana çıkarken, AirDAO ise SafePal ile ortaklığını duyurdu. Söz konusu ortaklığın, ekosistemin güvenliğini, kullanılabilirliğini ve erişilebilirliğini yükselttiği ifade edildi.

Salı günü, duyarlılık ve ekonomik toparlanma durumu hakkında fikir vermesi beklenen tüketici güveni verileri açıklanacak.

Kriptoda Güncel Durum Nasıl?
Kaynak: CoinMarketCap

Hafta ortasında, FED’in bankalara uyguladığı stres testlerinin sonuçları yayınlanırken, BLAST airdropu gerçekleşecek.

GCM Yatırım Banner

Haftanın önemli raporlarından ilki Perşembe günü duyurulacak. ABD Birinci Çeyrek 2024 Yıllıklandırılmış GSYH Büyümesi (nihai tahmin) verisi açıklanacak. İkinci tahmin, ekonomik büyümenin dördüncü çeyrekteki yüzde 3,4’ten yıllık bazda yüzde 1,3’e yavaşladığını gösterirken, nihai tahminin bu rakamları doğrulaması bekleniyor.

Makroekonomi kuruluşu The Kobeissi Letter, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, “Son baskılar stagflasyon görüyor olabileceğimizi öne sürdüğü için tüm gözler GSYİH verilerine çevrildi.” ifadesini kullandı.

Aynı gün, Trump ile Biden arasındaki ilk tartışma yayını CNN ekranlarında yapılacak. Bu yayında adayların kripto piyasasına ilişkin söylemleri dikkatle takip edilecek.

28 Haziran Cuma gününe gelindiğinde, Mayıs ayı çekirdek PCE verisi açıklanacak, yatırımcılar ile politika yapıcıların gözü bu veride olacak. Beklenenden düşük gelen Mayıs ayı TÜFE rakamlarının ardından, bu rapor enflasyondaki düşüş eğiliminin devam edip etmediği açısından yakından izlenecek.

Mayıs ayı kişisel gelir ve kişisel harcama raporları da Cuma günü açıklanacak. Amerika’daki toplam kişisel geliri ve tüketici satın alımlarını yansıtan bu veriler, genel ekonomik sağlık hakkında önemli bilgiler sağlamasının yanı sıra potansiyel olarak FED kararlarını etkiliyor.

Aynı gün, Haziran ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi ve Tüketici Enflasyon Beklentileri de açıklanacak. Bu raporlar, tüketici harcamalarını etkileyen ve aynı zamanda FED’in enflasyon beklentileri hesaplamalarını da etkileyen tüketici güven seviyelerini ve uzun vadeli enflasyon beklentilerini gösteriyor.

Bu haftanın takviminde ayrıca, toplam 8 FED konuşmacısının etkinliği yer alıyor.

Kripto Pazarında Son Durum

Uzmanlar, ekonomik takvimde böylesine yoğun bir veri haftası yaşanırken, kripto gibi riskli varlıklar için daha fazla dalgalanma gerçekleşebileceği konusunda yatırımcıları uyarıyor. Kripto market değeri son 24 saatte yüzde 5 daha düşerek son altı haftanın en düşük seviyesi olan 2,30 trilyon dolara kadar geriledi. Piyasalar bu ay şimdiye kadar yüzde 11 düştü ve yaklaşık 300 milyar dolar piyasadan çıktı.

BTC Fiyatı Bugün Düşüş Eğiliminde Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Öncü kripto varlık Bitcoin’in (BTC) fiyatı, 61 bin doların altını görürken, yazım itibarıyla bu seviyenin biraz üzerinde seyrediyor. Ethereum (ETH), Pazartesi günü Asya ticareti sırasında altı haftanın en düşük seviyesi olan 3.300 dolara düşerek daha derin gerileme gösterdi.

Altcoinlere bakıldığında ise Solana (SOL), Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB) ve hafta sonu bu yılın en düşük seviyesine gerileyen Avalanche (AVAX) için daha ağır kayıplarla kan kaybının sürdüğü gözlemleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.