Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kriptoda Ayı Piyasası Geri mi Döndü? Sadece Bir Düzeltme mi?

Kripto piyasasında genel bir düşüş trendinin hakimiyeti gözlemlenirken, yatırımcılar ayı piyasasının geri dönüp dönmediğini merak ediyor. Detaylar...
Kriptoda Ayı Piyasası Geri mi Döndü? Sadece Bir Düzeltme mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasaları, amiral kripto para birimi Bitcoin başta olmak üzere altcoinlerin fiyatlarının da hızla düşüşü nedeniyle hafta sonu boyunca sert darbe aldı. Bu süre zarfında, piyasadaki işlem hacminde gerileme görülmesi kayıpların artmasında etkili oldu.

Yeni haftayla birlikte, Bitcoin’in 30 bin doların altında seyretmeye devam etmesi yatırımcıların aklına “Ayı piyasası geri mi döndü?” sorusunu getirdi.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi Ne Gösteriyor?

Kripto para piyasasında yatırımcıların mevcut durumda nasıl hissettiğini anlatan en önemli göstergelerden birisinin Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi olduğu bilinmekte. Endeks; sosyal medya duyarlılığı, piyasa momentumu, volatilite gibi unsurları hesaba katarak hesaba katarak 1-100 ölçeğine dayalı puanlama yapmaktadır.

Endekste 1-25, yatırımcıların piyasaya karşı çok temkinli olduğu aşırı korkuyu işaret ederken; 26-50 korku bölgesi olup yatırımcıların daha az temkinli olduğu bölgedir. 51-75 açgözlülük bölgesi, yatırımcıların piyasaya yatırım yapma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteren bölgeyken; 76-100 aralığı ise genellikle boğa piyasalarında görülen, coşkunun piyasada en yüksek seviyede olduğu aşırı açgözlülüğe işaret etmektedir.

Endeks “Nötr” Bölgede

Bununla birlikte, 48-52 seviyeleri civarı endeksin şu anda bulunduğu “nötr” seviyeyi göstermektedir. Bu seviyede, yatırımcılar genellikle bir fiyat artışı veya düşüşünden etkilenmiş olup, piyasada daha iyi tanımlanmış yani net bir hareket olana kadar başka hamleler yapmak konusunda isteksizlik sergilemektedir.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: alternative.me

Sonuç olarak, endeksin tarafsız bölgede kalmaya devam etmesi halinde, yatırımcıların tekrar piyasaya geri dönmeye başlayacak kadar emin olana dek kripto piyasasında fiyatların bir süre konsolide olduğu görülebilir.

Bir Düzeltme Sinyali mi?

Öte yandan, piyasanın tanınmış analisti Best Owie’ye göre kripto piyasası şu anda kesin bir yukarı veya aşağı hareket yerine hala yatay hareketlerini sürdürüyor. Analist, açıklamasında bu durumun sadece şu anda piyasaya olan ilgi eksikliğini gösterdiğini ve 2022’deki ayı trendinin devam ettiğini göstermediğini ifade etti.

Toplam kripto piyasası değerinin hala 1 trilyon doların üzerinde olmasının piyasa için iyi bir işaret olduğunu söyleyen analist, ayı piyasasına dönüşün genellikle toplam piyasa değerinin 1 trilyon doların altına düştüğü dönemlerde görüldüğünü ifade etti.

Bunun yalnızca BTC’nin bir kez daha 20 bin doların altına düşmesi halinde gerçekleşeceğini sözlerine ekledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Böyle bir piyasa değeri yaşanmadığı sürece, mevcut trendin yalnızca bir düzeltme sinyali verdiğini söyleyen Owie, BTC’nin 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde sağlam bir şekilde kalmaya devam ettiği sürece, boğa eğiliminin uzun vadede devam edeceğine vurgu yaptı.

Bitcoin, haber yazımı itibarıyla 27.300 dolar civarında işlem görmeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın