Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Yatırımları İlk Çeyrekte Bir Önceki Yıla Göre Azaldı

2022 ilk çeyrek tamamlanırken, kripto yatırım ürünlerine olan girişler, bir önceki yılın aynı dönemine göre azalmış görünüyor. Ayrıntılar haberde…
Kripto Yatırımları İlk Çeyrekte Bir Önceki Yıla Göre Azaldı
Yorum

Kripto varlıklar son yıllarda kurumsal yatırımcılar arasında daha fazla ilgi duyulan bir seçenek haline geliyor. Mart ayının sona ermesi ile beraber yılın ilk çeyreği tamamlandı ve bu süreçteki yatırım ürünlerine olan girişler açıklandı.

CoinShares tarafından derlenen verilere göre, dijital varlık ürünlerine olan girişler, bir önceki yılın aynı dönemine göre azaldı. Dijital varlık fonları son bir hafta içerisinde 180 milyon dolarlık net giriş gördü. Bir önceki hafta ise 244 milyon dolarlık bir giriş olmuş ve buna nazaran bir düşüş yaşandığı kaydedildi.

Bitcoin 144 milyon dolarlık giriş görürken geçen yılın aynı döneminde bu rakam 350 milyon dolar seviyesindeydi. Ethereum ise geçen yıl ilk çeyrekte 705 milyon dolarlık giriş görürken, buı senenin aynı dönemine bu rakam 11 milyon dolara düştü.

Kripto yatırım ürünleri haftalık girişler
Kaynak: CoinShares

Girişlerin yaklaşık yüzde 99’u Avrupa fonlarına olurken geri kalanı ise Amerika merkezli fonlara yönelik oldu. Fon sağlayıcıları tarafından ayrıştırılan ETC Group, 87 milyon dolarlık bir girişle öne çıkıyor.

Kripto piyasasına olan girişler iki hafta önce 193 milyon dolar ile ulaşarak 2021 Aralık ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Bitcoin odaklı fonlar 144 milyon dolar çekerken, Ethereum fonlarında ise 23 milyon dolarlık giriş oldu. Solana ise geçen hafta 8,2 milyon dolar giriş ile altcoinler arasında öne çıkıyor.

Kripto para piyasasının toplam değeri ise bugün itibariyle 2.1 trilyon dolar seviyesinde. Bu rakam geçtiğimiz yılın Kasım ayında 3 trilyon dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%