Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Yatırımcıların Fiat Paraya Karşı Güvensiz Olmadıkları Söylendi

Kripto para yatırımlarının itibar paraya olan güvensizlik ile bir alakasının olmadığı söylendi.
Kripto Yatırımcıların Fiat Paraya Karşı Güvensiz Olmadıkları Söylendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Kripto paralar son yıllarda daha fazla kişiyi kendisine çekmeye devam ediyor. Bu furyanın altında yatan sebeplere dair araştırmalar yapılıyor. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), ABD’deki kripto para yatırımcılarının ana akım finans endüstrisine nasıl baktıklarını ölçen bir araştırma yaptı.

Raporda kripto para birimlerinin fiat para birimlerine veya düzenlenmiş finansmana bir alternatif olarak aranmadığını, bunun yerine niş bir dijital spekülasyon projesi olduğuna yer verildi.

Kripto Paraya İlgi Eğitim ile Doğru Orantılı

Kripto Paraya İlgi Eğitim ile Doğru Orantılı

Araştırmada yatırımcıların kripto paralara olan ilgisi ile geleneksel finans araçlarına duyulan güvensizlik ile alakası olmadığına yer verildi. BIS, kripto ve kripto olmayan sahipler arasında nakit, çevrimdışı ve çevrimiçi bankacılığın algılanan güvenliğinde hiçbir fark olmamasına dayanarak bu fikrin doğru olmadığını belirtti.

Rapora göre, itibari parayla ilgili daha fazla güvenlik endişesi olan kişiler kripto hakkında bilgi arayabilirler, ancak nihayetinde yatırım yapmamaya karar verebilirler.

Kripto sahiplerinin nakit ve geleneksel bankacılık hizmetlerini daha az uygun bulma olasılığı yüksek olmakla beraber, bunun çevrimiçi bankacılık için geçerli olmadığı belirtildi.

BIS araştırmasında yüksek eğitimli kişilerin kripto paralara daha fazla ilgi duyduğuna yer verdi. Raporda ayrıca kripto sahiplerinin ortalama üzerinde gelirlere sahip olduğuna dikkat çekildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%