Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Varlık Düzenlemesinde Yeni Gelişme: TBMM’de Kabul Edildi

Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren sermaye piyasası kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edildi.
Kripto Varlık Düzenlemesinde Yeni Gelişme: TBMM’de Kabul Edildi
HABER GİRİŞ

Kripto varlıklarla ilgili yasal düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Bu yeni düzenleme, yatırımcıların haklarını ve menfaatlerini korumayı hedefliyor. Düzenlemeyle, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının kurulması ve faaliyete başlaması için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) izin alma zorunluluğu getiriliyor.

İzin almaksızın faaliyet gösteren kişiler ve kurumların yetkilileri, 3 ila 5 yıl arasında hapis cezası ve 5 bin ila 10 bin gün arasında adli para cezası ile karşılaşacak.

Zimmet suçu işleyen kripto varlık hizmet sağlayıcılarının yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile diğer çalışanları, 8 ila 14 yıl arasında hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

Platformlar, her yıl önceki yılın faiz gelirleri hariç tüm gelirlerinin yüzde birini SPK’ya, yüzde birini ise TÜBİTAK bütçesine Mayıs ayı sonuna kadar ödeyecek ve bu ödemeler gelir olarak kaydedilecek.

Yurt dışında yerleşik kripto varlık hizmet sağlayıcıları, Türkiye’deki kişilere yönelik faaliyetlerini kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde sonlandıracak.

GCM Yatırım Banner

Hizmet Sağlayıcılar Düzenlendi

AK Parti Ankara Milletvekili Ömer İleri, kripto varlıklarla ilgili düzenlemelerin kripto varlıkların temelini oluşturan dağıtık defter veya blok zinciri teknolojisini değil, bu varlıkların alım satımını ve saklanmasını yapan hizmet sağlayıcılarını düzenlediğini belirtti.

Türkiye’de kripto varlıklara büyük ilgi olduğunu vurgulayan İleri, “Yurt içinde faaliyet gösteren 10 kripto varlık hizmet sağlayıcısından alınan bilgilere göre, bu platformlardaki yatırımcı sayıları toplandığında 18,2 milyon rakamına ulaşmaktadır. Bu rakamın içerisinde birden fazla platformda hesap açan yatırımcılar da bulunduğu göz önüne alındığında, toplamda 10 milyonun üzerinde bakiyeli hesap olduğu değerlendirilmektedir” açıklamasında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın