Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Türev Ticaret Hacmi Dört Ay Sonra İlk Kez Arttı

Veriler kaldıraçlı işlem getirilerinin arttığını gösteriyor. Uzmanlar artacak volatiliteye karşı uyarıyor. Detaylar şu şekilde...
Kripto Türev Ticaret Hacmi Dört Ay Sonra İlk Kez Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasasında türev ticareti son yıllarda büyük yer tutar hale geldi. Gelen son veriler türev ticaret hacminin düşüş trendinin tersi yönde bir hareket olduğunu gösteriyor.

CryptoCompare, işlem gören kripto türev sözleşmelerinin değerinin, Mart ayından bu yana ilk kez arttığını ve Temmuz’da bir önceki aya kıyasla yüzde 13.4 yükseldiğini bildirdi.

Londra merkezli veri ve endeks sağlayıcı, Temmuz ayında 3.17 trilyon dolarlık sözleşmelerin el değiştirdiğini, spot piyasadaki cironun yüzde 1.34 düşerek Aralık 2020’den bu yana en düşük seviye olan 1.39 trilyon dolara gerilediğini açıkladı.

Kripto aylık türev ve spot ticaret hacimleri
Kaynak: CryptoCompare

Türev ticaret, spot işlemin aksine yatırımcılara kaldıraç imkanı sağlıyor. Böylece yatırımcılar nispeten küçük bir miktar para ile oldukça büyük bir sözleşme değerini kontrol edebilir ve potansiyel karlarını artırabilir. Ancak bu durum alınan riskin de artmasına neden oluyor.

Piyasa gözlemcileri, türev piyasa faaliyetlerini tüccarlar için bir spekülatif araç olarak görürken, spot piyasa uzun vadeli yatırımcıları temsil etmek için alınır. CryptoCompare aylık raporunda, türev işlem hacmindeki artışın, tüccarların bu rallide daha fazla yukarı yönlü yer olduğuna inandıkları için spekülatif aktivitede bir yükselişe işaret ettiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Ağustos ayında Fed toplantısı olmaması ve Ethereum’da beklenen Merge yükseltmesinin de, ticaret hacminin artmasında rol oynadığı belirtildi. Kaldıraçlı piyasa kapitalizasyonunu 240 milyar dolara taşıyan kripto para piyasası Temmuz rallisini körükledi.

Piyasada Oynaklık Artabilir

Kaldıraç getirileri artırırken, tüccarları, marj eksikliklerini karşılayamayacakları borsalar yoluyla zorunlu tasfiyelere maruz bırakıyor. Bu nedenle türev araçlara dayalı rallilerin genellikle piyasaya volatilite enjekte ettiği belirtiliyor. Bununla birlikte genel kaldıraç, 2021’in başlarına kıyasla hala düşük seviyelerde seyrediyor.

CryptoCompare’in raporu, BTC/USDT spot ticaret hacimlerinin Temmuz ayında yüzde 31.5 artarak 8.78 milyon BTC’ye ulaştığını gösteriyor. Bitcoin’in Binance USD (BUSD) ile olan spot ticareti ise yüzde 80,2 artarak 2,13 milyon BTC’ye yükselerek rekor düzeye çıktı.

Bitcoin’in stablecoin hacimlerindeki artış ile ilgili olarak, yatırımcıların makroekonomik koşullar altında güvenliği tercih etmeye devam ettiği belirtildi. Kripto para piyasasının toplam değeri 1.1 trilyon dolara kadar çıkıt.

Ethereum ağında Eylül’de gerçekleştirilmesi beklenen Merge yükseltmesi nedeniyle, hacimlerin önümüzdeki haftalarda daha da artabileceği ifade edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.