Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Paralarla En Çok İlgilenen Ülkeler Belli Oldu!

Google Trend istatistikleri ve CoinGecko verilerine göre kripto takıntısı en yüksek olan ülkeler belli oldu. Veriler Bitcoin için 100 bin doları mı işaret ediyor? Detaylar haberde;
Kripto Paralarla En Çok İlgilenen Ülkeler Belli Oldu!
HABER GİRİŞ

Son dönemde kripto para piyasasında yaşanan ciddi çöküşün etkileri hala devam ederken, yatırımcıların belirsizlik arttıkça farklı dijital varlıklara duyduğu ilgi kısmen azalmış görünüyor.

Bununla birlikte, dünyanın çeşitli bölgelerindeki bazı yatırımcıların düşüş sürecine sanki piyasanın büyüme yörüngesinde düzenli bir ilerlemeymiş gibi yaklaşıyor olması dikkatleri çekiyor.

İşte piyasa çöküşüne rağmen kripto para piyasasından ilgisini koparmayan ülkelerin hangileri olduğu bir araştırmayla ortaya çıktı. Nijerya ve BAE, ayıların üstünlük kurduğu ortamda kripto varlıklarla en çok ilgilenen ülkeler oldu.

Kripto Takıntısı En Yüksek Ülke: Nijerya

Google Trend arama istatistikleri ve CoinGecko istatistiklerinin yanı sıra Finbold’un edindiği verilere göre Nijerya, “Nisan ayında piyasa çöküşünün başlamasından bu yana” toplam 371 puanla en çok kripto takıntılı ülke olarak ilk sırada yer aldı.

Puanlamalar belirli anahtar kelimelerin kombinasyonunun toplam arama puanına dayanmaktadır. Bunların arasında kripto para, kripto yatırımı, kripto satın al, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) gibi çeşitli anahtar kelimeler yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Ankete katılan ülkeler arasında yalnızca Nijerya, kripto para, kripto yatırım ve kripto satın al anahtar kelimeleri için 100’lük en yüksek popülerlik puanını elde etmeyi başardı ve toplamda 371 puana ulaştı.

Birleşik Arap Emirlikleri 271 puanla ikinci sırada yer alırken, onu 261 puanla Singapur izledi. Avustralya 218 puanla dördüncü sırada yer alırken, İngiltere ise 198 puanla beşinci sırada yer aldı.

Ankete katılan diğer ülkelerden bazıları ise Kanada (192), Gürcistan (187), Lübnan (168), Yeni Zelanda (167), Trinidad & Tobago (164), Pakistan (158), ABD (157), İrlanda (154), Kıbrıs (151) ve Kenya (143) olarak sıralanıyor.

Nijerya’nın Sürdürülebilir Kripto İlgisi Dikkat Çekiyor

Piyasa çöküşünden önce Nijerya, zorlu ekonomik ortam, yükselen enflasyon gibi unsurların etkisiyle kripto para birimlerine en fazla ilgi gösteren ülkeler arasında yer alıyordu. Bu nedenle vatandaşlar, artan enflasyonu ve yerel para biriminin devalüasyonunu yenmek için bir değer deposu olarak kripto varlıklara dönmeye başlamışlardı.

Veriler, Nijerya nüfusunun yaklaşık yüzde 35’inin kripto yatırımcısı olduğunu belirten önceki Nisan araştırmasını destekliyor. Ek olarak, ülkenin yetkili isim ve kurumlarının yakın zamanda kripto para birimlerinin finans sektörüne faydalarından sıklıkla bahsettiği biliniyor.

Bu İlgi Yükselişe mi İşaret?

Bununla birlikte, piyasa çöküşünün ortasında dijital para birimlerine olan ilginin devam etmesi, piyasanın tekrar yükseleceği yönündeki yaygın düşünceye bağlanabilir.

Özellikle, Bloomberg Intelligence emtia stratejisti Mike McGlone gibi analistler, piyasanın yılın ikinci yarısında toparlanacağını ve Bitcoin’in bir sonraki yükselişte tüm zamanların en yüksek seviyesini 100.000 dolara çekeceğini savunuyor.

Ayrıca, Bitcoin ve Ethereum gibi varlıkların küçük kazançlar kaydetmesiyle Temmuz ayı boyunca piyasada bir miktar rahatlama olduğunu belirtmekte fayda var.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.