Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Paralardaki Çöküşe Rağmen Varlık Sayısı Artıyor

Bitcoin ve altcoinler tarihi kayıplar yaşarken, geliştiriciler yeni kripto paraları piyasaya sürmeye devam ediyor.
Kripto Paralardaki Çöküşe Rağmen Varlık Sayısı Artıyor
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası son dönemde makroekonomik endişelerin artması ile beraber sert düşüşler yaşadı. Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 70’e yakın kayıp yaşayarak 20.000 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Ancak bu durum ekosistemdeki büyümeyi yavaşlatmışa benzemiyor. Rakamlar geliştiricilerin yeni dijital varlıkları tanıtmaya devam ettiğini gösteriyor.

CoinMarketCap üzerindeki verilere göre toplam kripto para sayısı 19.900’ü geçmiş durumda. Bu sayının yakın zamanda 20.000’i geçmesi bekleniyor.

2022’de Artış Hızlandı

Yalnızca 2022’de kripto para sayısında yüzde 22’lik artış gerçekleştiği ve 3.674 yeni varlığın eklendiği görülüyor. Kripto piyasası nispeten yeni olmasına ve on yıldan fazla bir süredir var olmasına rağmen, token sayısı Amerika’daki halka açık şirketleri neredeyse iki katına çıkardı.

Bu değişim, yeni kripto projelerinin kullanıma sunulmasını yöneten düzenleyici eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Mevcut ortamda, ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi kuruluşlar tarafından katı düzenleyici incelemeye maruz kalmadan, yeni kripto paralar yatırımcılara sunulabiliyor.

GCM Yatırım Banner

Sektör 2021’de önemli bir büyüme kaydettikten sonra yeni kripto para birimlerinin sayısı 2022’de hızlandı ve Bitcoin gibi varlıklar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak, 2022’nin başından bu yana sektör, kapitalizasyonunu yüzde 55’ten fazla kaybetti.

Marketin büyümesini destekleyen faktörlerden birisi ise mevcut düşüş momentumunun, potansiyel bir ralliden kâr etmeyi amaçlayan yeni projelerle yakında azalacağı algısıdır. Düşüşün ortasında çoğu yatırımcı farklı kripto para birimlerine daha fazla giriş yapma eğilimindedir. Bu da yeni token sayısının artmasında rol oynuyor.

Yeni Düzenlemeler Gelebilir

Gelecekte sektörü yönetmek için yeni yasalar çıkarılması ve kripto para lansmanlarının düzenlenmesi planlanıyor. Düzenleyici eksiklik, kötü aktörleri, şüphelenmeyen yatırımcılardan kâr elde etmek için piyasadan yararlanmaya teşvik etti. Terra (LUNA) çöküşü, kripto piyasasının güvenliğine dair endişelerin artmasına neden oldu.

Tokenin kurucusu Do Kwon, ekosistem çöküşüne yol açan sahtekarlık iddiasıyla gündeme geldi. Ekosistemin stablecoin’i UST’un değerinin 1 dolara düşmesi sonrası, LUNA değerinin tamamını kaybetti.

Bu durum piyasa geneline yayılmakla beraber Bitcoin ve altcoinlerdeki satış baskısını beraberinde getirdi. Uzmanlar sektördeki büyümenin sürmesi ile beraber yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesini ve çoğu altcoinin tamamen silineceğini belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.