Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kripto Paralar Zayıf Performans Göstermesine Rağmen Gençlerin Güveni Eksilmedi

Kripto para birimleri son iki yılda zayıf performans göstermesine rağmen gençlerin güveni azalmazken, yakın geleceğine dair ilginin de yüksek olduğu tespit edildi.
Kripto Paralar Zayıf Performans Göstermesine Rağmen Gençlerin Güveni Eksilmedi
Yorum

Gelecekte takas işlemlerinde kullanılması öngörülen kripto, dijital veya sanal para birimi diye adlandırılan kavramlar son yıllarda fazlasıyla duyduğumuz ifadeler oldu. Kimilerine göre geleceğin para birimi olan kripto paralar, bir başka kesim için güven teşkil etmiyor.

Bunda elbette ki resmi makamların yaklaşımlarının etkisi oluyor. Çünkü geçtiğimiz yıl bazı ülkelerin merkez bankaları sanal paraları desteklemediğini açıklamıştı. Ve yine sayısı 100’ü aşan sanal paralar arasında en bilinen ve değeri yüksek olan Bitcoin’deki aşırı fiyat oynaklığı, bu bağlamda yatırımcıların güveninin zedelenmesine yol açtı.

Öte yandan yapılan bir araştırma, Z kuşağı diye tabir ettiğimiz gençlerin halen kripto paralara ilgisinin yüksek olduğunu gösterdi.

Uluslararası danışmanlık, denetim ve vergi firması KPMG’nin, kripto paralar için yaptığı araştırma sonuçları gençlerin güveninin kaybolmadığını ortaya koydu.

Kripto Para AraştırmasıYapılan araştırmaya göre 18-24 yaş arasındaki gençlerin %83’ü kripto paralarla yakından ilgileniyor. Amerikalıların %82’si ise bu para birimlerini restoran ve banka gibi yerlerde kullanabileceğini belirtiyor.

Bitcoin başta olmak üzere diğer tüm dijital paralar tarihi rekor seviyelerini kaydettikten sonra son iki yılda daha düşük bir performans sergiledi. Ancak yapılan araştırma, buna rağmen gençlerin güveninde azalma olmadığı gerçeğini ortaya koydu.

KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Kerem Vardar, gençlerin yanında birçok yatırımcının da kripto paraların geleceğine güvendiğini dile getirdi. Yakın zamanda geleneksel ticaret yöntemlerine alternatif olarak kullanılacak bu paraların, sadakat programları ile yaygınlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ankete katılanların %64’lük kısmı e-ticaret işlemlerinde kullanabileceklerini söyledi.

Sadakat ProgramıKatılımcıların %60’ı büyük markalarda kullanma konusunda çekimser kalırken, sadece küçük işletmelerde kullanabileceklerini belirtti. %79’luk kesim bu paraları pratik bir şekilde kullanma imkanı sunulduğunda tercih edeceklerini ifade etti.

Kripto Paralardaki Anlık Fiyat Değişimleri için Tıklayın

%82’lik kısım ise sadakat programlarında kullanma konusunda istekli olabileceklerini aktardı. KPMG araştırması 65 yaş üstündeki insanların da kripto paralarla yakından ilgilendiğini ortaya koydu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu