Yatırım yapmaya başla!

Bitcoin Çılgınlığı Diğer Kripto Paraları da Yoldan Çıkarttı

Bitcoinin bir yılda yüzde 1600 gibi çılgın bir yükseliş yakalaması, diğer kripto paraları da harekete geçirdi. Piyasada yükselişe geçen coinler hakkında detaylar haberimizde;
Bitcoin Çılgınlığı Diğer Kripto Paraları da Yoldan Çıkarttı

Her yılın en çok değer kazanan yatırım araçları sıralanır ve buna göre gelecek yıl için yorumlar yapılır. 2017 bu anlamda farklı bir yıl oldu desek hiç de yanlış olmaz. Çünkü bitcoinin roller coaster misali yükselip düşmesi, piyasaların odağını değiştirdi. Ne hisse senetleri ne de dolar, bitcoin kadar ilgi görmedi. Sonuçta kripto para piyasası benimsendi ve hemen herkesin bir görüşü oluşmaya başladı.

Bitcoinde görülen çılgın hareketler, ethereum ve litecoin fiyatlarına da yansıyarak, kripto para piyasasının dikkat çekmesini sağladı.

Bitcoin Ethereum ve Litecoini Harekete Geçirdi

Bitcoin fiyat grafiği incelendiğinde; 2017’nin başında 1150 dolar civarında olduğu görülüyor. 2017’nin sonunda ise bu fiyat 13 bin 800 dolardı. Canlı ethereum fiyatı incelendiği zaman, 2017’nin başından sonuna kadar 10 dolardan 750 dolara kadar yükseldiği görülüyor. Litecoin fiyatı incelendiğinde ise 2017’nin başından sonuna kadar 4 dolardan 250 dolara kadar çıkışı dikkat çekiyor.

Bu isimlerin arasına son olarak bankaların desteğini alan Ripple da girdi. Yılın son günlerinde ani çıkışı kimsenin dikkatinden kaçmadı.

Yükselişe Son Olarak Ripple Katıldı

Ripple fiyat grafiği incelendiği zaman 2017’nin başından sonuna kadar 0,23 dolar 2,00 doların üzerine çıktığı görülüyor. Ayrıca Aralık 2017’de sadece 25 sent iken sonunda 2 doların üzerindeydi. Yani 1 aylık süreçte 10 kat değerlendi. Piyasa değeri ise 100 milyar doları aştı.

Ripple’ın diğer kripto paralardan farklı olmasının nedeni, tek bir şirketin kontrolünde olmasıdır.

Ripple Farkı Tek Bir Şirketten Yönetilmesi

Bu özelliği ile dünyanın büyük bankalarının dikkatini çekmeyi de başarmıştır. Akbank’ın da destek verdiği Ripple, uluslararası ödeme sistemi olarak görülüyor ve diğerlerine göre kabul edilmesi daha yüksek olarak değerlendiriliyor.

Bitcoin ise çılgın hareketleri sonrasında ani bir düşüş yaşadı. 20 bin doları görecek derken 12 bin dolara kadar geriledi.

Bitcoin Ani Düşüş Gösterdi

Bitcoindeki bu düşüş, birçok yatırımcının güvenini kırdı desek yanlış olmaz. Yine de hızlı yükseliş gösterdiği her an yeni bir fırsat olarak görülmeye devam ediyor. ABD’li yatırımcı Peter Thiel’in ortak olduğu Founders Fund tarafından 15 – 20 milyon dolarlık bitcoin satın alındığı iddia ediliyor. Dolayısıyla bitcoinde buna hemen yükselişle cevap veriyor.

Dün akşam saatlerinde bitcoin % 11 oranında ani bir yükseliş gerçekleştirdi. 13.480 dolardan 15.275 dolara kadar tırmandı.

Bitcoin Dün Akşam Yeniden Yükseldi

Bu hareketin nedeni The Wall Street Journal tarafından yapılan habere göre; Peter Thiel’in ortağı olduğu ve girişimlere sermaye sağlayan Founders Fund isimli şirketin yüklü miktarda bitcoin alması şeklinde açıklandı. Bakalım ilerleyen günlerde bitcoinin çılgın hareketlerini yeniden görebilecek miyiz?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum