Yatırım yapmaya başla!

Kripto Paralar Yüzünden Ekran Kartı Almak Neredeyse İmkansız Hale Geldi!

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların madenciliği ekran kartlarının fiyatlarında patlamaya neden oldu. Detaylar haberimizde…
Kripto Paralar Yüzünden Ekran Kartı Almak Neredeyse İmkansız Hale Geldi!

Son yıllarda kripto paralara olan ilgi dünyanın hemen her yerinde inanılmaz bir hızla artış göstermekte. İnsanlar birikimlerini katlamak için bu piyasada yatırımlar gerçekleştirmekte ve büyük beklentilere girmektedir. Bununla birlikte imkanı olan bazı insanlar ise kripto paraların üretimine kalkışmaktadır.

Piyasadaki en popüler dijital paralar Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi paraların madenciliği için çok güçlü ekran kartları gerekiyor. Kripto para madenciliği yapan kişi ve kurumların ekran kartlarına gösterdiği yoğun talep ekran kartı piyasasını doğrudan etkilemiş durumda.

PC Toplamak İsteyenler Ekran Kartı Bulamıyor!

Özellikle oyun amaçlı PC toplamak isteyen insanlar güçlü ekran kartlarına ulaşmakta büyük sıkıntı yaşıyor. Kripto paraların madenciliğine olan ilginin artması ekran kartlarına ulaşımı çok daha zor bir hale getirdi. Bu da orta seviye ekran kartlarının bile fiyatlarının normalden çok yüksek olmasına neden oldu.

Bir örnekle açıklamak gerekirse önceden 700 dolar fiyata sahip olan Nvidia GTX 180 Ti bugünkü kripto para rüzgarıyla beraber 1300 dolara çıkmış durumda. Özellikle ülkemizdeki dolar kurunun son günlerdeki yükselişini düşünecek olursak bu kartları satın almak neredeyse imkansız hale geldi.

Üreticiler de Durumdan Şikayetçi

Her ne kadar ekran kartı satışları tavan yapmış olsa da bu durum üreticileri de memnun etmiş değil. Geçtiğimiz günlerde dünyanın en önemli ekran kartı firmalarından biri olan Nvidia’dan konuyla ilgili açıklama gelmişti.

Şirket kaynaklarından yapılan açıklamada müşteri önceliklerinin PC oyuncuları olduğu belirtilmişti. Bu sebepten Nvidia, satış yapan mecralardan toplu satışın kısıtlanması gerektiğine dair uyarıda bulunmuştu. Tabii ki satıcılar elde ettikleri yüksek gelirden dolayı bu uyarıyı ciddiye almamıştı. Önümüzdeki günlerde ekran kartlarının fiyatlarında nasıl bir seyir olacağını izleyip göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum